Андреј Луговој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреј Луговој
Роден(а)Андре́й Константи́нович Лугово́й
19 септември 1966
Азербејџан
ЖивеалиштеМосква, Русија
ДржавјанствоРусин
Занимањеполитичар,
Кривично обвинениеЗаговор дека го убил Александар Литвиненко

Андреј Луговој (19 септември 1966) е руски политичар и стопанственик, член на рускиот парламент од Либерално-демократската партија.Британските власти го обвинуваат Андреј Луговиј дека е убиецот на Александар Литвиненко.