Алекс Сонг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алекс Сонг
Сонг во дресот на Рубин Казан во 2016
Лични информации
Целосно име Александар Димитри Сонг Билонг[1]
Датум на раѓање 9 септември 1987(1987-09-09)(36 г.)[2]
Место на раѓање Дуала, Камерун
Висина 1.85 м (6 ст 1 ин)[3]
Положба средина
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Сион
Број 17
Младинска кариера
2001–2004 Bastia
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2004–2006 Bastia 32 (0)
2005–2006Arsenal (loan) 5 (0)
2006–2012 Arsenal 138 (7)
2007Charlton Athletic (loan) 12 (0)
2012–2016 Barcelona 39 (1)
2014–2015West Ham United (loan) 28 (0)
2015–2016West Ham United (loan) 12 (0)
2016–2018 Rubin Kazan 22 (1)
2018– Sion 0 (0)
Меѓународна кариера
2002–2003 France U16 6 (0)
2003–2004 Cameroon U17 3 (0)
2008 Cameroon U23 3 (0)
2005–2014 Cameroon 49 (0)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 9 септември 2017
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 12:58, 20 август 2015 (UTC)

Александар Димитри Сонг Билон (англиски и француски: Alexandre Dimitri Song Billong, 9 септември 1987), попознат бил како Алекс Сонг (Alex Song), e професионален фудбалер на Камерун кој игра за швајцарскиот тим ФК Сион како централен или дефанзивен играч од средниот ред. Тој исто така  играл како централен дефанзивец.

Сонг играл за репрезентацијата на Камерун на Светското првенство во 2010 и 2014 година. Тој бил повикан за Африканскиот куп на нации во 2010 и бил единствениот Камерунец кој бил именуван во Тимот на турнирот. Сонг поседува и француски пасош. Тој е внук на поранешниот фудбалер Ригоберт Сонг.[4]

Потекло[уреди | уреди извор]

Сонг е роден во Дуала, Камерун, и го изгубил својот татко на тригодишна возраст. Оттогаш, неговиот чичко Ригоберт Сонг бил како втор татко и големо влијание во изборот на фудбалот како кариера. Не можел да најде клуб или академија каде што можел да ги искористи своите способности, Петит Сонг (како што е познат на Камерун) се одлучил да се пресели во Франција, приклучувајќи се на Бастија на 16-годишна возраст. Еден од играчите што го инспирирале Сонг најмногу кога бил млад бил Мајкл Есиен[5]

Во 2011 година, Сонгстанал амбасадор на Гросрут Фудбал, меѓународна непрофитна организација кои работеле преку фудбалот да се запре ширењето на ХИВ.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Statistics“ (PDF). Laliga League. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-11. Посетено на 10 January 2010.
  2. „campa2sAlexandre Song Billong) – Charlton Athletic and Cameroon“. FootballDatabase. Архивирано од изворникот на 7 July 2007. Посетено на 23 May 2013.
  3. „Premier League Player Profile Alexandre Song“. Premier League. 2015. Архивирано од изворникот на 22 February 2015. Посетено на 26 January 2015.
  4. Barlow, Matt (17 April 2009). „Arsenal star Song so happy to sing the praises of family values“. Daily Mail. London. Посетено на 24 July 2010.
  5. „Song: Essien inspired me to succeed 13 January 2011 – 10:46“. Sport.co.uk. Посетено на 11 September 2014.
  6. „Grassroot Soccer“. Посетено на 11 September 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]