Лудовико Ариосто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудовико Ариосто
Vincenzo Catena 016 detail.jpg
Лудовико Ариосто
Роден/а8 септември 1474
Реџо Емилија, Италија
Починат/а6 July 1533
Ферара, Италија
НационалностИталијанец
Периодренесанса
Жанрепска поезија
Предметкавалерство
Значајни делаСатира, Комедија, Орландо бесниот

Лудовико Ариосто — италјански поет од времето на ренесансата кој своите дела ги пишувал на латински и на народен јазик.

Животопис[уреди | уреди извор]

творештво[уреди | уреди извор]

Најпознато дело на Ариосто е епотБесниот Роландo“ (Orlando furioso)[1] - епска поема во која е насликано секојдневието во кое живеел Ариосто. Други познати дела се: „Лена“, „Студенти“ и „Заминување“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Đ. Leopardi, Pesme i proza. Beograd: Rad, 1964, str. 125.