Александар Грим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Грим
Медали
Кајак слалом мажи
Олимписки игри
Злато 2008 Пекинг
ИКФ Светски Кајак/Кану Слалом Првенства
Злато 2007 Фоз до Угачу
3 х K-1
Злато 2010 Tacen
3 х K-1
Грим во 2011 година

Александар Грим (роден 6 септември 1986 во Аугсбург, Германија) — германски слалом-кајакар кој се натпреваруваше на Летните олимписки игри 2008 во дисциплината К-1 слалом и го освои првото место.

Наводи[уреди | уреди извор]