Ана Бекута

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ана Бекута (родено име Нада Полиќ Прибојска Бања, 6 септември 1959) српска пејачка на народна, фолк и поп-фолк музика. На естрадата е повеќе од триесет години и зад себе има бројни хитови и награди.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена е како Нада Полиќ во Прибој каде што го завршила и гимназиското образование. Како девојче пеела во училишниот хор и во културно-уметничко друштво. Во 1974 година на музичкиот натпревар за „Прв глас на Прибој“ го освоила второто место. Првите музички ангажмани ги добива во 1980 година, почнувајќи да настапува по ресторани и хотели ширум тогашната Југославија. Уметничкото име Ана Бекута го зела во 1985 година по предлог на Предраг Вуковиќ Вукас, бидејќи тогаш имало повеќе пејачки кои пееле народна ммузика со име Нада, како (Нада Топчагиќ, Нада Мамула, Нада Кнежевиќ, Нада Обриќ). Во 1985 година го снима својот дебитански албум за ПГП-РТБ со име „Ти си мене варао“, во кој албум се наоѓа еден од нејзините најголеми хитови, "Не сум родена да живеам сама". До сега снимила 18 албуми.

Најголемите хитови во нејзината кариера се песните: Крал на полноќта, Златиборски зори, Не сум родена да живеам сама, Црвен конец, Бекрија, Имам еден живот, Бројаница, Таго моја црноока, Стани, стани, зоро, Сè сум стекнала сама, Олуја, Спомени, Треба време, Рано моја, Не жалам јас, Те засакав, и други.

Во 2011 година во Сава Центар го оддржала својот прв солистички концерт и оттогаш секоја година изведува концерти во арената во Белград. Во истата таа арена, во октомври 2015 година, во два наврати одржала концерти со кои ја одбележала дотогашната триесетгодишна музичка кариера.

Од 2012 година е во врска со некогашниот српски министер Милутин Мркоњиќ.[1] Од 2014 година е особено популарна и актуелна како член на стручното жири во музичкото натпреварување „Ѕвездите на Гранд“.

Албуми[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

 • 2009. Љубав без адресе
 • 2010. Морава се није уморила
 • 2010. Закон љубави
 • 2014. Опасна
 • 2014. Гуча
 • 2015. Ништа не обећавам
 • 2016. Твоја заувек
 • 2017. Балада о мајци

Фестивали[уреди | уреди извор]

 • 1985. Хит парада - Ја нисам рођена да живим сама
 • 1986. Хит парада - Ти ми требаш
 • 1988. Вогошча, Сарајево - Волим га, мајко волим
 • 1989. МЕСАМ - Рано моја - победничка песма
 • 1990. Вогошча, Сарајево - Моје чежње, моје наде
 • 1991. МЕСАМ - Туго моја црноока
 • 1991. Валандово, Македонија - Стариот џумбушлија
 • 1996. МЕСАМ - Умри мушки
 • 2006. Валандово, Македонија - Лудува месечина
 • 2006. Фестивал "Драгиша Недович", Врњачка Бања - Добро јутро, лепи мој - победничка песна
 • 2006. Фестивал Бар - Празник
 • 2006. Беовизија - Конак
 • 2007. Фестивал "Драгиша Недовић", Врњачка Бања - Добро смо се нашле - дует со Мира Шкорич.
 • 2008. Гранд фестивал - Ничија

Дуети[уреди | уреди извор]

 • 1990. Љубави моја - дует со Хасан Дудич
 • 1998. Немој ништа причати - дует со Драган Којич Кеба
 • 2001. Кумина песма - дует со Мира Шкорич
 • 2003. Треба времена - дует со Драган Којич Кеба
 • 2004. Стани, сузо - дует со Маринко Роквич
 • 2007. Добро смо се нашле - дует со Мира Шкорич
 • 2012. Црвено сунце - дует сo Шабан Шаулич
 • 2015. На извору Видрована - дует со Марко Роквич

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Dobrosavljević, S. „Нико ме никад није волео као Мрка („Вечерње новости“, 3. јануар 2012)“. Novosti.rs. конс. 2. 3. 2018..