Таки Хрисик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таки Хрисик
Роден 27 септември 1920
Крушево, Македонија
Починал 15 ноември 1983
Скопје, Македонија

Таки Хрисик (Крушево, 27 септември 1920 - Скопје, 15 ноември 1983) македонски композитор и музички педагог. Работел како диригент на хорот „Стив Наумов“.

Неговата свечената песна за браќата Св. Кирил и Методиј е химна на Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје.