Ролан Гусев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ролан Гусев
Rolan Gusev.jpg
Лични податоци
Полно име Ролан Александрович Гусев
Роден на 17 септември 1977 (1977-09-17) (45 г.)
Роден во Ашхабад, СССР
Висина 1.80 м
Позиција Midfielder
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Арсенал Киев
Број 8
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–2001 ФК Динамо Москва 127 (22)
2002–2008 ФК ЦСКА Москва 137 (33)
2008–2011 ФК Днипро 14 (0)
2009–2010ФК Арсенал Киев (п) 39 (2)
2011– ФК Арсенал Киев 9 (1)
Репрезентација
1998–1999 Русија U21 10 (5)
2000–2005 Русија 31 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јануари 2011.
† Учества (Голови).

Ролан Гусев (руски: Виктор Владимирович Васин, роден на 17 септември 1977 во Ашхабад) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Арсенал Киев.

Гусев својата професионална кариера ја започнал во 1997 година како играч на ФК Динамо Москва, и во истиот тим се задржал до 2002 година, кога преминал во ФК ЦСКА Москва. Во периодот од 2008 до 2010 година настапувал во ФК Днипро, за да во 2011 премине во редовите на ФК Арсенал Киев.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2000 година и одиграл 31 натпревар.