Ашхабад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ашхабад
Aşgabat
Ashgabat, Ashkhabad, Poltoratsk (1919-1927)
Ашхабад се наоѓа во Туркменистан
Ашхабад
Координати: 37°56′ СГШ 58°22′ ИГД / 
Држава Flag of Turkmenistan.svg Туркменистан
Провинција Ахал
основан 1818
Население (2012)
 • Вкупно 1.031.992

Ашхабад (туркменски: Aşgabat, или во минатото Полторатск помеѓу 1919-1927) е главен град на Туркменистан, држава во Централна Азија. Градот има население од 695.300 жители (2001) и се наоѓа помеѓу пустината Каракум и планинскиот венец Копет Даг. Во градот воглавно живеат Туркмени со мала застапеност на Руси, Ерменци, и Азери.Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]