Клаус Аугенталер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Klaus Augenthaler
Лични информации
Целосно име Клаус Аугенталер
Висина  м
Положба Одбрана
Младинска кариера
1964–1975 FC Vilshofen
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
1975–1991 Bayern Munich[1] 404 (52)
Вкупно 404 (52)
Меѓународна кариера
1975–1976 Младина на Западна Германија 11 (3)
1979–1981 Западна Германија Б 8 (1)
1983–1990 West Germany 27 (0)
Тренерска кариера
1997–2000 Grazer AK
2000–2003 1. FC Nuremberg
2003–2005 Bayer Leverkusen
2006–2007 VfL Wolfsburg
2010–2011 SpVgg Unterhaching
*Клупски домашни лигашки настапи и голови
Аугенталер во 2021 година

Клаус Аугенталер (германски: Klaus Augenthaler; 26 септември 1957 во Фирстенцел, Германија) — германски менаџер и поранешен германски фудбалер, најчесто централен дефанзивец. Целата кариера ја поминал играјќи за Баерн Минхен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Klaus "Auge" Augenthaler“ (German). fussballdaten.de. Посетено на 6 March 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Баерн Минхен[уреди | уреди извор]

Целата своја играчка кариера, Клаус Аугенталер ја помина играјќи за германскиот Баерн Минхен. Најчесто играше на позицијата централен дефензивец, а во последните години од кариерата и на позицијата либеро. Во неговата клупска кариера со Баерн Минхен има освоено седум национални првенства и три Германски Купа. Во Европскиот куп најголем успех му е вицешампионското место од 1982, а го пропушти финалето од 1987 година заради суспензија, кога неговиот Баерн Минхен загуби со 2-1 од Порто. Од 1984 до крајот на кариерата во 1991, Аугенталер беше капитен на Баерн.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Од 1983 до 1990 година одигра 23 натпревари за Германската репрезентација, со која го освои Светското Првенство во Италија 1990 година. Беше во составот на Германската репрезентација и на СП 1986 во Уругвај, но таму учествуваше само на 2 натпревара од фазата по групи.

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

Аугенталер својата менаџерска кариера ја започна како помошник тренер во Баерн Минхен, работејќи заедно со Сорен Лерби, Ерих Рибек, Франц Бекенбауер, Џовани Трапатони и Ото Рехагел. Оттаму во 1997 година заминува во Австрија и станува тренер на АК Грацер. По успехот со овој тим, по три години се врати во Германија и го презема тогаш второлигашот Нирнберг. Веднаш успеа да го одведе тимот во првата Бундеслига, а во овој клуб се задржа две и пол сезони. Откако беше отпуштен поради слабите резултати на половина од сезоната 2004/2005, Аугенталер седна на клупата на Баер Леверкузен. Германецот успеа да ги спаси „фармацевтите“ од испаѓање, а потоа во 2007 година кратко беше тренер и на Волфсбург.