Дамир Шолман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дамир Шолман (хрватски: Damir Šolman; роден на 7 септември 1949) — хрватски поранешен професионален кошаркар. Шолман беше Европски избор за ФИБА, во 1974 година.Солман се натпреваруваше со високиот југословенски национален кошаркарски тим на Летните олимписки игри во 1968 година, Летните олимписки игри во 1972 година, а на Летните олимписки игри во 1976 (каде бил капетан на екипата). Со југословенската репрезентација, играше во 226 капи, и постигна 1.785 поени.