Марчело Мастројани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Марчело Винченцо Доменико Мастројани е италијански актер роден во 1924 во Фонатана Лири во Чочарија а пораснал во Торино и Рим.Заедно со Алберто Сорди,Уго Тоњаци, Виторио Гасман и Нино Манфреди ја сочинуваат италјанската комедија. Вистински дебатирал во кинематографијата во 1948 со I miserabili од Рикардо Фреда. Во наредниот период започнал да добива мали улоги во италијанскиот театар,каде ја запознал својата идна сопруга Флора Карабела, која исто така имала мали улоги во театарот. Двајцата се венчале во 1950 и имаат ќерка Барбара.

Со двете ремек дела од Федерико Фелини, Сладок живот(1960), 8 и 1/2 (1963) го потврдил успехот на својата кариера и станал славен како латино Ловер. После успехот во филмот Сладок Живот станал поим за секс-симбол и преку филмот Убавиот Антонио, земен од истоимениот роман од Виталиано Бранкати.