Анита Екберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анита Екберг 1956
Анита Екберг 1956

Керстин Анита Маријана Екберг[1] (29 септември 1931 година – 11 јануари 2015 година) била шведска глумица активна во американски и европски филмови. Најпозната е по улогата на Силвија во филмот на Федерико Фелини „Сладок живот“ (1960).[2] Екберг работела првенствено во Италија, каде што станала и постојан жител во 1964 година.[3]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Анита Екберг е родена на 29 септември 1931 година во Малме, Сканија (Шведска), шесто од осумте деца. Во тинејџерските години, Анита работела како модел. Екберг се пријавила на натпреварот за Мис Малме во 1950 година на наговарање на нејзината мајка. Ова довело до натпреварот за Мис Шведска на кој таа победила. И покрај тоа што зборувала многу малку англиски, таа отишла во Соединетите држави да се натпреварува за титулата Мис Универзум во 1951 година (неофицијален натпревар во тоа време, изборот станал официјален во 1952 година).

Кариера[уреди | уреди извор]

Иако Екберг не победила на изборот за Мис Универзум, како една од шесте финалистки, таа сепак заработила договор за старлета со студиото Универзал.[4]

Како старлета во Универзал, таа добила часови по драма, елокација, танцување, јавање и мечување. Таа накратко се појавила во „Коцкар од Мисисипи“ (1953), „Абот и Костело одат на Марс“ (1953) (играјќи жена на Венера), „Однеси ме во градот“ (1953) и „Златното сечило“ (1953).

Екберг прескокнала многу од нејзините часови по драма, ограничувајќи се на јавање коњи во Холивуд Хилс. Екберг подоцна признала дека била разгалена од студискиот систем и си играла наместо да се занимава со поголеми филмски улоги. Универзал ја отфрлил по шест месеци.

Батјак и Парамаунт[уреди | уреди извор]

Екберг во војна и мир (1956)

Комбинацијата од раскошната фигура на Екберг и живописниот приватен живот (како што се нејзините добро публикувани романси со водечките луѓе во Холивуд како Френк Синатра, Тајрон Пауер, Јул Бринер, Род Тејлор и Ерол Флин) им се допаднале на озборувачките списанија, како Доверливо и таа набрзо станала главен пин-ап од 1950-ти, појавувајќи се во машките списанија како Плејбој. Таа еднаш признала дека инцидентот во кој ѝ пукнал фустанот во фоајето на лондонскиот хотел Беркли бил однапред договорен со фотограф.

Екберг го обиколила Гренланд со Боб Хоуп, забавувајќи ги американските војници. Хоуп зборувал за нејзината убавина, а Џон Вејн ѝ потпишал договор со неговата Батјак Продукција за 75 долари неделно.

До средината на 1950-ти, по неколку работни места како модел, Екберг конечно се пробила во филмската индустрија. Таа гостувала во краткотрајната ТВ серија Казабланка (1955) и Приватен секретар.

Таа имала мала улога во филмот Крвниот сокак (1955) со Џон Вејн и Лорен Бекол во главните улоги, снимен за Вејн во Батјак Продукција. Тоа била нејзината прва вистинска говорна улога во играна игра. Таа се појавила заедно со Дин Мартин и Џери Луис во Уметници и модели (1955), во режија на Френк Ташлин за Парамаунт, играјќи ја „Анита“.

Најголемата прилика на Екберг била кога Парамаунт ѝ ја доделил улогата во „Војна и мир“ (1956), која била снимена во Рим, заедно со Мел Ферер и Одри Хепберн, во режија на кралот Видор. Некое време, таа дури била нарекувана како „Мерилин Монро од Парамаунт“.

Екберг во 1956

Екберг потпишала договор со Ворвик, компанијата на продуцентите Алберт Броколи и Ирвин Ален, кои снимале филмови во Англија. Таа го снимила Зарак (1956) со Виктор Матур.

Таа била најавена за Блесок во режија на Бад Боетичер, но тоа не се случило.

Кога Џон Вејн се разделил со неговиот продуцент Роберт Фелоус, Фелоус го презел договорот со Екберг.

Герд Освалд[уреди | уреди извор]

Екберг се вратила во Холивуд за да ја снима Валери (1957) со Стерлинг Хејден и нејзиниот тогашен сопруг Ентони Стил за режисерот Герд Освалд. Таа играла заедно со Боб Хоуп и Фернандел во Парис Холидеј (1958).

Италија и Ла Долче Вита[уреди | уреди извор]

Екберг отишла во Италија за да глуми во Шеба и гладијаторот (1959), играјќи ја Зенобија.

Таа останала во Рим за да го сними Сладок живот (1960) за Федерико Фелини, настапувајќи како Силвија Ранк, недостижната „жена од соништата“ со ликот кој го игра Марчело Мастројани. Филмот ја прикажува сцената на нејзиното фрлање во римската Фонтана Треви заедно со Мастројани, која е наречена „една од најкултните сцени во кинематографијата“.

Филмот бил меѓународна сензација, и Екберг се населила во Рим. Таа ја имала главната улога во италијанско-француската копродукција, Последниот воз за Шангај (1960), потоа играла во Трите други на полковникот (1960), Бизнисот на повик девојка(1960), Зад затворени врати (1961) и Монголите (1961), кои имале американски режисер (Андре де Тот) и ѕвездата (Џек Паланс).

Подоцна рекла: „Работите ми станаа малку здодевни по Сладок живот бидејќи секој продуцент или режисер во Италија, Англија и Америка сака да ја рекреирам истата улога - филмската ѕвезда од Америка која доаѓа во Италија“.

Екберг потоа се појавила во Бокачо '70 (1962), филм во кој се појавуваат и Софија Лорен и Роми Шнајдер. Набргу потоа, Броколи размислувал за Екберг да ја игра првата Бонд девојка, Хани Рајдер во „ Доктор Но, но улогата ѝ припаднала на тогаш непознатата Урсула Андрес. Сепак, Броколи ѝ ја доделил улогата во Јави ми се господине (1963) со Боб Хоуп.

Екберг глумела заедно со Андрес, Френк Синатра и Дин Мартин во вестерн-комедијата 4 за Тексас (1963). Таа се вратила во Европа за да ги сними Фабрика за љубов (1964) и Кој сака да спие? (1965). Таа отишла во Англија за адаптација на Агата Кристи, Убиства на азбучен ред (1965), во режија на Френк Ташлин, кој ги режирал нејзините два филма за Мартин и Луис.

Таа имала улога во „Ако е вторник, ова мора да биде Белгија“ (1969 година) и главната улога во „Танц на живите мртовци“ (1969), „Смртта чука двапати“ (1969 година) и „Кандидат за убиство“ (1969 година).

Подоцнежна кариера[уреди | уреди извор]

Фелини ја повикал Екберг назад за камео во „Кловнови“ (1970). Таа имала поголеми улоги во Разводот (1970) со Виторио Гасман; Брачниот долг (1970); Таа јасна октомвриска ноќ (1970); Француските сексуални убиства (1972), и Смртоносни тракери (1972).

Таа отишла во Азија да го снима холивудскиот филм, Североисточно од Сеул (1972). Во 1972 година, таа тужела еден италијански магазин затоа што објавил нејзини разголени фотографии.

Личен живот[уреди | уреди извор]

И двата брака на Екберг биле со глумци, но ниту еден од нив не успеал. Таа била во брак со Ентони Стил од 22 мај 1956 година до нивниот развод на 14 мај 1959 година и со Рик Ван Наттер од 9 април 1963 година до нивниот развод во 1975 година. Во едно интервју, таа рекла дека посакува да има дете,[5] но во друга прилика го изјавила токму спротивното.

Екберг честопати била отворена во интервјуата, на пр., именувајќи познати луѓе кои наводно „не можела да ги поднесе“. Таа, исто така, често била цитирана дека вели дека Фелини ѝ го должи својот успех нејзе, наместо обратно: „Тие би сакале да ја продолжат приказната дека Фелини ме направи позната, дека Фелини ме откри“, изјавила таа во интервју од 1999 година за Њујорк Тајмс.

Екберг не живеела во Шведска по раните 1950-ти, и ретко ја посетувала земјата. Сепак, таа ги пречекала шведските новинари во нејзиниот дом надвор од Рим и во 2005 година се појавила на популарната радио програма Сомар, зборувајќи за нејзиниот живот. Таа во едно интервју изјавила дека нема да се врати во Шведска пред нејзината смрт, туку таму ќе биде погребана.[5]

Во 1963 година, таа била тужена од нејзиниот публицист. Во 1977 година била ограбена во август и во декември.

На 19 јули 2009 година, таа била примена во болницата Сан Џовани во Рим, откако ѝ се слошило во нејзиниот дом во Генцано, според медицински службеник во одделот за неврохирургија на болницата. И покрај тоа што нејзината состојба не била сериозна, Екберг била ставена под опсервација во објектот.

Во декември 2011 година, било објавено дека 80-годишната Екберг била „сиромашна“ по три месеци во болница во Римини со скршен колк, за кое време нејзиниот дом бил ограбен[2] и нејзината вила била тешко оштетена од пожар. Екберг побарала помош од Фондацијата Фелини, која исто така била во тешки финансиски проблеми.[6]

Смрт[уреди | уреди извор]

Екберг починала на 11 јануари 2015 година, на 83-годишна возраст, во клиниката Сан Рафаеле во Рока ди Папа, Римските замоци, од компликации на хронични болести. Глумицата била во инвалидска количка неколку години откако била соборена од еден од нејзините миленици, куче дога, кое ѝ скршило колк. Погребот на Екберг бил одржан на 14 јануари 2015 година, во лутеранско-евангелистичката Христускирхе во Рим, по што нејзиното тело било кремирано, а нејзините останки биле погребани на гробиштата на црквата Сканор во Шведска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Anita Ekberg“. The New York Times. Baseline & All Movie Guide. 2015. Архивирано од изворникот на 11 January 2015. Посетено на 11 January 2015.
  2. 2,0 2,1 „La Dolce Vita star Anita Ekberg dies“. BBC. 11 January 2015. Архивирано од изворникот на 11 January 2015. Посетено на 11 January 2015.
  3. „Anita Ekberg To Become Italian Citizen“ (PDF). North Tonawanda Evening News. 15 October 1964. Архивирано од изворникот (PDF) на 1 May 2019. Посетено на 31 December 2015.
  4. Sullivan (1995).
  5. 5,0 5,1 „La dolce Anita turns 75“. Aftonbladet (шведски). 5 October 2006. Архивирано од изворникот на 3 December 2006.
  6. Day, Michael (24 December 2011). „Film icon falls on hard times“. The New Zealand Herald. Архивирано од изворникот на 8 December 2015.

 

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Sullivan, Steve (1995). VaVaVa Voom! Glamour Girls of The Pinup Era. Stoddart. ISBN 978-1-881649-60-1.
  • McDonough, Jimmy (2005). Big Bosoms and Square Jaws: The Biography of Russ Meyer, King of the Sex Film. Jonathan Cape. ISBN 0-224-07250-1.
  • Mancini, Henry (2002). Did They Mention the Music?: The Autobiography of Henry Mancini. Copper Square Press. ISBN 978-0-8154-1175-8.
  • Pendo, Stephen (1985). Aviation in the Cinema. Lanham, Maryland: Scarecrow Press. ISBN 0-8-1081-746-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]