Висока мода (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Висока мода (француски: Pret-a-Porte) е американски филм, во режија на Роберт Алтман. Главните улоги ги толкуваат: Марчело Мастројани, Софија Лорен, Џулија Робертс, и Тим Робинс. Исто така, во филмот се појавуваат и многу познати лица од светот на модата.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива во Париз, за време на една од двете годишни модни ревии, на која се собира целата елита од светот на модата: модни креатори, манекенки, новинари, менаџери.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Висока мода“, Антена, број 842, 15.8.2014, стр. 22.
  2. „Висока мода“, Антена, број 882, 22.5.2015, стр. 22.