Инио Асано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Инио Асано (浅野 いにお Асано Инио?, роден на 22 септември, 1980 година во префектурата Ибараки, Јапонија) е јапонски манга автор. Асано ја креираше реномираната манга Solanin која беше издадена како филм во Јапонија во 2010 година, во кој игра Аои Мијазаки. [1] Познат е по своите реалистични приказни кои се движат од секојдненви приказни до психолошки хорор. Во 2001 година го освои првото место во GX натпреварот за млади манга уметници. Истата година го издаде и своето дебитенто дело Uchu kara konniti wa.

Весникот Yomiuri Shimbun го опишува како еден од гласовите на својата генерација.[1]

Дела[уреди | уреди извор]

Стил[уреди | уреди извор]

Уметничкиот и пишувачкиот пристап на Асано се единствени, со веднаш препознатлив визуален стил и сценарија кои се занимаваат со карактеристичните животи на млади луѓе. Во својата кратка кариера како мангака, Асано се има пробано во различни формати и жанрови - екзостенцијални вињети, психоделичен хорор - со деликатни емоционални следи и желба да ги крши тромавите правила на раскажување.

Референции[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ozaki, Mio (16 април 2010). „The disaffected world of Inio Asano“. Yomiuri Shimbun. Japan. архивирано од изворникот на 24 април 2010 г.. http://web.archive.org/web/20100424192155/http://www.yomiuri.co.jp/dy/features/arts/20100416TDY11T02.htm. посет. 11 мај 2010 г. 

Надворешни линкови[уреди | уреди извор]

  • ASANO Inio(англиски) вo каталогот на персоналот на сајтот Baka-Updates.