Премиер на Сингапур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Премиер на
Република Сингапур
新加坡共和国总理
Perdana Menteri di Republik Singapura
சிங்கப்பூர் குடியரசின் பிரதமர்
200px
Премиерска челенка
Функционер
Ли Сјен Лунг

од 14 август 2004
Резиденција Шри Тамасек
Назначител Селапан Раманатан
(како претседател)
Мандат 5 год., обновлив.
Премиерот мора да го распушти парламентот најдоцна на секои 5 години. Премиер станува лидерот на најголемата партија.
Прв функционер Ли Куан Ју
Основана 3 јуни 1959
Плата S$2,2 мил. годишно
Портал http://www.pmo.gov.sg/

Премиерот на Сингапур e шеф на владата на Република Сингапур. На функцијата доаѓа откако претседателот на државата ќе назначи пратеник кој, по негово наоѓање, ќе има највеќе доверба во парламентот.

Функцијата е создадена во 1959 г, и првиот премиер е назначен од страна на тогашниот управник (гувернер) Јанг ди-Пертуан Негара со добивањето на самоуправен статус во рамките на Британската империја. Звањето „премиер“ останало непроменето по обединувањето на Федерацијата Малезија, Саравак и Британско Северно Борнео, кога сојузна држава на Малезија од 1963 до 1965 г. и по осамостојувањето во 1965 г.

Прв носител на функцијата е Ли Куан Ју, од нејзиното основање во 1959, па сè до 1990 г. По него, на функцијата застанал Го Чок Тонг, а Ли Ју ја добил титулата „виш министер“ (Senior Minister) во службата на премиерот. Го се повлекол во 2004 г. и на негово место дошол синот на Ли Куан Ју, Ли Сјен Лунг. Тогаш титулата виш министер му припаднала на Го, а Ли бил прогласен за „министер-ментор“.

Список на премиери на Сингапур[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]