Ана Клевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Клевска
Anne of Cleves, by Hans Holbein the Younger.jpg
Кралица на Англија
На престол 6 јануари 1540 – 9 јули 1540
Сопружник Хенри VIII
(1540)
Династија Марк
Татко Јован III
Мајка Марија
Потпис

Ана Клевска (22 септември 1515 - 16 јули 1557) била четвртата сопруга на англискиот крал Хенри VIII. На позицијата се задржила од 6 јануари до 9 јули 1540 година. Таа била ќерка на Јован III, војвода од Клеве, кое војводство се наоѓало во поречието на Рајна.

Бидејќи нивниот брак не бил крунисан, тој бил слободно поништен, по кое Ана добила обесштетување од кралот, и кон неа по ова се обраќале како Обична сестра на кралот.