Валтер Самуел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргентина Валтер Самуел
Лични податоци
Роден на 23 март 1978.(1978-03-23)(45 г.)
Роден во Лаборде, Аргентина
Висина &100000000000001830000001,83 м
Играчки податоци
Позиција централен одбранбен
Повлекување 30 јуни 2016 (38 години)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996-1997 Њуелс Олд Бојс Њуелс Олд Бојс 37 (0)
1997–2000 Бока Хуниорс Бока Хуниорс 75 (4)
2000–2004 Рома Рома 122 (9)
2004-2005 Реал Мадрид Реал Мадрид 30 (2)
2005-2014 Интер Интер 169 (14)
2014-2016 Базел Базел 29 (2)
Репрезентација
1999-2010 Аргентина Аргентина 56 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Валтер Адријан Самуел (роден на 23 март 1978 година во Лаборде, Аргентина) — пензиониран аргентински фудбалер, кој настапуваше за Бока Јуниорс, Рома, Реал Мадрид, Интер и Базел во Швајцарската Супер лига.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Њуелс Олд Бојс[уреди | уреди извор]

Самуел ја започнал својата фудбалска кариера во 1995 во Аргентина, играјќи за младинскиот тим на Њуелс Олд Бојс. Година дена подоцна, во јануари 1996, станал професионалец и заиграл за првиот тим на Њуелс Олд Бојс и таму останал до јануари 1997. Година дена по неговиот прв официјален настап во кариерата тој направил трансфер во Бока Хуниорс.

Бока Хуниорс[уреди | уреди извор]

Тој одиграл две и пол сезони во дресот на Бока, во кој забележил 103 настапи на кој постигнал 5 гола во сите конкуренции. Во јули 2000 Рома го откупила неговиот договор за 20 милиони евра и Самуел се сели на "Стариот континент".

Рома[уреди | уреди извор]

По доаѓањето во Рома Самуел, уште на почетокот на првенството се изборил за место во почетната постава. Тој направил добро партнерство во одбраната со Алдаир и Џонатан Зебина во 3-4-1-2 формацијата на Фабио Капело примајќи 33 голови во Серија А што беше третата најдобра одбрана во првенството. Врвот на неговата кариера го постигнал со освојувањето на Скудетото (прво во неговата кариера) во сезоната 2000-01. Во првата сезони тој одиграл 31 натпревар и го постигнал својот деби гол во Серија А носејќи му водство на својот тим нагостувањето кај Верона со 1-0, во натпревар што завршил 1-1. Тој одиграл 7 натпревари и во Купот на Уефа исто така, и постигнал 3 гола во својата прва сезона. Втората сезона во клубот му била исто така успешна. Го освоил Суперкупот на Италија со победа над Фиорентина, а истоака дебитирал и во Лигата на шампионите каде Рома стигнала до втората групна фаза. Во Серија А тој одиграл 30 натпревари и постигнал 5 гола, а неговиот тим завршил втор со само еден бод помалку од шампионот Јувентус. Самуел останал во Рома сè до 2004 година, но во следните две сезони клубо немал позначајни успеси, а и заминувањето на сонародникот Габриел Батистута го наведува и тој да размислува во оваа насока. Во јули 2004 година, Самуел потпишал за Реал Мадрид за сума од 25 милиони евра.

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

Во Реал Мадрид тој не успеал да се снајде најдобро. Големиот притисок и големите очекувања што навивачите ги имаат од својот клуб биле нешто ново за Самуел. Тој дебитирал во Примера на 18 септември 2004 во поразот од Еспањол на гости со 1-0. На 14 ноември 2004 Самуел го постигнал 4-тиот гол за Реал Мадрид во победата со 6-1 над Албасете, што бил негов дебитантски погодок во Шпанија. Тој одиграл 30 натпревари во Примера и постигнал 2 гола во единствената сезона во Реал Мадрид. Исто така имал и 8 настапи во Лигата на шампионите. Во јули 2005, се враќа во Серија А за 16 милиона евра во тимот на Интер.

Интер[уреди | уреди извор]

По доаѓањето во Интер, Валтер во почетокот на сезоната бил резерва на Марко Матераци и Иван Кордоба во центарот на одбраната. Но, по повредата на Матераци, тој станал постојан првотимец во клубот. Самуел освоил четири скудета по ред во периодот од 2005 и 2009. Кога во 2009 година во тимот пристигнал и Бразилецот Лусио, тие двајца формираат една од најдобрите централно одбранбени двојки во светот. Доказ за тоа била и титулата која Интер ја освоил во Лигата на шампионите во сезоната 2009-10. Следната сезона Самуел се повредил во ноември и ја пропуштил речиси целата сезона, враќајќи се на 15 мај 2011. Во сезоната 2011-12, тој го решил миланското дерби со погодок во 4-тата минута носејќи му победа на својот тим на гости со 1-0.

Базел[уреди | уреди извор]

По 9 години во Интер, Самуел го напуштил клубот и потпишал за Базел на 23 јули 2014. Со швајцарскиот клуб двапати ја одвоил Швајцарската Супер лига во сезоните 2014-2015 и 2015-2016. На 30 јуни 2016, Самуел најавил дека ја завршил играчката кариера на возраст од 38 години.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]