Швајцарска Супер лига 2015-2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швајцарска Супер лига
Сезона2015–2016
ПрвациБазел Базел
Најдобар стелецИзраел Моанес Дабур (19)

Швајцарска Супер лига 2014-2015 е 119 сезона во највисокото ниво на швајцарскиот фудбал. Сезоната започнала на 18 јули 2015 година.

Вкупно 10 екипи се натпреваруваат во лигата, и тоа 9-те најдобри екипи од сезоната 2014-2015 и шампионот во Челенџ лигата, Лугано.

Екипи[уреди | уреди извор]

Стадиони и локации[уреди | уреди извор]

Локации на екипите од Швајцарската Супер лига 2015-2016
Клуб Град Стадион Капацитет
Базел Базел Базел Сент Јакоб Парк 38,512
Грасхопер Грасхопер Цирих Лецигрунд 23,605
Лугано Лугано Лугано Стадион Корнаредо 10,500
Луцерн Луцерн Луцерн Свиспорарена 17,500
Сион Сион Сион Стад Турбилон 16,500
Ст. Гален Ст. Гален Санкт Гален АФГ Арена 19,694
Тун Тун Тун Арена Тун 10,000
Вадуц Вадуц Лихтенштајн Вадуц Стадион Рајнпарк 7,584
Јанг Бојс Јанг Бојс Берн Стад де Свис 31,783
Цирих Цирих Цирих Лецигрунд 23,605

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Извор: официјалниот сајт[1]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Швајцарија Coppacampioni.png 1. Базел Базел 83 36 26 5 5 88 38 +50
Coppacampioni.png 2. Јанг Бојс Јанг Бојс 69 36 20 9 7 78 47 +31
Coppauefa.png 3. Луцерн Луцерн 54 36 15 9 12 59 50 +9
Coppauefa.png 4. Грасхопер Грасхопер 53 36 15 8 13 65 56 +9
5. Сион Сион 50 36 14 8 14 52 49 +3
6. Тун Тун 41 36 10 11 15 45 54 -9
7. Ст. Гален Ст. Гален 38 36 10 8 18 41 66 -25
Coppauefa.png 8. Вадуц Вадуц[2] 36 36 7 15 14 44 60 -16
9. Лугано Лугано 35 36 9 8 19 46 75 -29
1downarrow red.svgCoppauefa.png 10. Цирих Цирих[3] 34 36 7 13 16 48 71 -23

Легенда:

      Шампион на Швајцарија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2016-2017
      Се квалификува за квалификациите од УЕФА Лигата на шампионите 2016-2017
      Испаѓа во Челенџ лига 2016-2017

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
  • Освоени бодови
  • Вкупна гол-разлика
  • Освоени бодови во меѓусебните дуели
  • Ждрепка

Резултати[уреди | уреди извор]

Табеларен приказ[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

БАЗ ГРА ЛУЦ ЛУГ СГА СИО ТУН ВАД ЈБО ЦИР
Базел 2-3 3-0 3-1 2-1 3-0 3-1 2-0 1-0 3-1
Грасхопер 2-3 1-0 6-1 1-1 2-0 1-2 2-0 3-2 5-0
Луцерн 1-3 3-3 2-2 0-1 2-2 1-0 1-1 3-1 1-0
Лугано 1-3 4-1 0-1 3-1 3-0 2-3 1-0 1-1 0-0
Санкт Гален 2-1 0-2 1-0 2-0 1-1 1-0 2-2 1-1 0-2
Сион 0-2 3-2 2-0 3-0 1-0 1-2 0-1 1-3 3-1
Тун 0-2 3-5 0-1 2-1 0-2 0-2 1-0 0-1 5-1
Вадуц 1-2 3-3 1-2 1-1 1-0 1-1 1-1 1-1 2-2
Јанг Бојс 4-3 3-1 1-1 0-1 2-1 1-1 3-1 4-0 1-1
Цирих 2-2 2-3 2-5 5-3 2-2 1-0 3-3 1-1 1-1

Втора фаза[уреди | уреди извор]

БАЗ ГРА ЛУЦ ЛУГ СГА СИО ТУН ВАД ЈБО ЦИР
Базел 0-1 3-0 3-0 4-2 2-1 1-1 5-1 2-0 2-2
Грасхопер 0-4 1-1 0-1 2-0 3-0 0-0 1-2 1-2 4-2
Луцерн 4-0 3-0 2-1 0-1 2-2 3-0 5-1 2-3 1-2
Лугано 1-4 0-1 1-1 3-0 0-6 2-1 2-5 1-3 0-0
Санкт Гален 0-7 2-0 1-4 3-3 2-1 1-2 1-3 2-3 3-0
Сион 0-1 2-1 3-1 3-1 1-1 2-1 2-0 2-1 2-2
Тун 1-1 2-1 1-1 2-1 2-2 1-1 2-2 0-3 4-0
Вадуц 0-0 1-1 1-2 0-0 3-0 2-0 0-0 1-1 0-3
Јанг Бојс 2-3 1-1 5-2 7-0 3-1 3-2 2-1 5-4 3-0
Цирих 2-3 1-1 0-1 0-4 4-0 0-1 0-0 3-1 0-1

Календар[уреди | уреди извор]

Fonte: официјален сајт [4]

Прво коло (1. коло)
18 јул. 2-2 Луцерн-Сион
1-1 Цирих-Јанг Бојс
19 јул. 2-0 Базел-Вадуц
3-5 Тун-Грасхопер
2-0 Ст. Гален-Лугано
Второ коло (2. коло)
25 јул. 1-1 Јанг Бојс-Луцерн
2-3 Грасхопер-Базел
26 јул. 2-3 Лугано-Тун
1-0 Сион-Ст. Гален
2-2 Вадуц-Цирих
Трето коло (3. коло)
1 авг. 3-0 Базел-Сион
1-1 Ст. Гален-Јанг Бојс
2 авг. 0-1 Тун-Луцерн
1-0 Лугано-Вадуц
2-3 Цирих-Грасхопер
Четврто коло (4. коло)-->
8 авг. 6-1 Грасхопер-Лугано
1-3 Луцерн-Базел
9 авг. 1-1 Вадуц-Сион
0-2 Ст. Гален-Цирих
3-1 Јанг Бојс-Тун


Петто коло (5. коло)
12 авг. 3-1 Базел-Тун
0-1 Јанг Бојс-Лугано
0-1 Луцерн-Ст. Гален
13 авг. 3-3 Вадуц-Грасхопер
3-1 Сион-Цирих
Шестто коло (6. коло)
22 авг. 1-3 Лугано-Базел
2-5 Цирих-Луцерн
23 авг. 0-2 Ст. Гален-Грасхопер
1-0 Тун-Вадуц
1-3 Сион-Јанг Бојс
Седмо коло (7. коло)
29 авг. 0-1 Лугано-Луцерн
1-0 Вадуц-Ст. Гален
30 авг. 0-2 Тун-Сион
3-1 Базел-Цирих
3-2 Грасхопер-Јанг Бојс
Осмо коло (8. коло)
12 сеп. 4-0 Јанг Бојс-Вадуц
2-1 Базел-Ст. Гален
13 сеп. 3-3 Луцерн-Грасхопер
3-3 Цирих-Тун
3-0 Сион-Лугано


Деветто коло (9. коло)
22 сеп. 0-0 Лугано-Цирих
1-0 Ст. Гален-Тун
23 сеп. 1-2 Вадуц-Луцерн
2-0 Грасхопер-Сион
4-3 Јанг Бојс-Базел
Десетто коло (10. коло)
26 сеп. 1-1 Грасхопер-Ст. Гален
3-1 Базел-Лугано
27 сеп. 0-1 Сион-Вадуц
0-1 Тун-Јанг Бојс
1-0 Луцерн-Цирих
Единаесетто коло (11. коло)
3 окт. 2-2 Луцерн-Лугано
1-1 Вадуц-Тун
4 окт. 1-1 Ст. Гален-Сион
2-2 Цирих-Базел
3-1 Јанг Бојс-Грасхопер
Дванаесетто коло (12. коло)
17 окт. 1-0 Грасхопер-Луцерн
1-1 Вадуц-Јанг Бојс
4 окт. 0-2 Сион-Базел
5-1 Тун-Цирих
3-1 Лугано-Ст. Гален


Тринаесетто коло (13. коло)
24 окт. 1-1 Луцерн-Вадуц
2-2 Цирих-Ст. Гален
25 окт. 3-2 Сион-Грасхопер
2-1 Тун-Лугано
1-0 Базел-Јанг Бојс
Четиринаесетто коло (14. коло)
31 окт. 1-2 Грасхопер-Тун
1-2 Вадуц-Базел
1 ное. 3-0 Лугано-Сион
1-1 Јанг Бојс-Цирих
1-0 Ст. Гален-Луцерн
Петтнаесетто коло (15. коло)
7 ное. 1-1 Лугано-Јанг Бојс
1-1 Цирих-Вадуц
8 ное. 0-2 Тун-Ст. Гален
2-0 Сион-Луцерн
2-3 Базел-Грасхопер
Sedicesima giornata (16ª)
21 nov. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato


Diciassettesima giornata (17ª)
28 nov. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Diciottesima giornata (18ª)
5 dic. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Diciannovesima giornata (19ª)
6 feb. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Ventesima giornata (20ª)
13 feb. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato


Ventunesima giornata (21ª)
20 feb. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Ventiduesima giornata (22ª)
27 feb. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Ventitreesima giornata (23ª)
5 mar. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Ventiquattresima giornata (24ª)
12 mar. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato


Venticinquesima giornata (25ª)
19 mar. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Ventiseiesima giornata (26ª)
2 apr. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Ventisettesima giornata (27ª)
9 apr. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Ventottesima giornata (28ª)
16 apr. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato


Ventinovesima giornata (29ª)
19 apr. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Trentesima giornata (30ª)
23 apr. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Trentunesima giornata (31ª)
30 apr. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Trentaduesima giornata (32ª)
7 mag. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato


Trentatreesima giornata (33ª)
10 mag. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Trentaquattresima giornata (34ª)
16 mag. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Trentacinquesima giornata (35ª)
21 mag. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Trentaseiesima giornata (36ª)
25 mag. Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Шаблон:Tutto attaccato
Thun-Young Boys

Статистика[уреди | уреди извор]

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Ажурирана на 13 септември 2015
Извор: официјалниот сајт[5]

Гол Играч Клуб
19 Израел Моанес Дабур Грасхопер Грасхопер
18 Франција Гилиом Оаро Јанг Бојс Јанг Бојс
16 Австрија Марк Јанко Базел Базел
16 Швајцарија Марко Шнеули Луцерн Луцерн
13 Бразил Каио Грасхопер Грасхопер
13 Франција Јорик Раве Грасхопер Грасхопер (8)
Јанг Бојс Јанг Бојс (5)
12 Србија Даниел Алексиќ Ст. Гален Ст. Гален
12 Шведска Александер Гендт Јанг Бојс Јанг Бојс
12 Албанија Армандо Садику Цирих Цирих (5)
Вадуц Вадуц (7)
11 Аргентина Матијас Делгадо Базел Базел
11 Швајцарија Шани Тарашај Грасхопер Грасхопер
10 Исланд Биркир Бјарнасон Базел Базел
10 Швајцарија Брил Емболо Базел Базел
10 Хрватска Антонини Чулина Лугано Лугано
10 Грција Теофанис Гекас Сион Сион
10 Сенегал Папе Муса Конате Сион Сион
10 Швајцарија Ренато Штефен Јанг Бојс Јанг Бојс (3)
Базел Базел (7)
9 Швајцарија Рома Бус Тун Тун
9 Јапонија Јуја Кубо Јанг Бојс Јанг Бојс
9 Парагвај Дарио Лескано Луцерн Луцерн

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Swiss Football League (уред.). „Classifica stagione 2015-2016“ (francese). 
  2. Vaduz ammesso alla UEFA Europa League 2016-2017 in qualità di vincitore della Liechtensteiner-Cup 2015-2016.
  3. Zurigo ammesso alla UEFA Europa League 2016-2017 in qualità di vincitore della Coppa Svizzera 2015-2016.
  4. Swiss Football League (уред.). „Partite stagione 2015-2016“ (француски). 
  5. Швајцарска Супер лига (уред.). „Classifica marcatori stagione 2015-2016“ (francese).