Марк Јанко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Австрија Марк Јанко
2014-05-30 Austria - Iceland football match, pre-game 0178-crop.jpg
Лични податоци
Роден на 25 јуни 1983 (1983-06-25) (39 г.)
Роден во Виена, Австрија
Висина &100000000000001960000001,96 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Базел Базел
Број 21
Младинска кариера
Адмира Вакер Адмира Вакер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2005 Адмира Вакер Адмира Вакер 13 (2)
2005-2010 Салцбург Салцбург 107 (75)
2010–2012 Твенте Твенте 45 (24)
2012 Порто Порто 10 (4)
2012-2014 Трабзонспор Трабзонспор 23 (2)
2014-2015 ФК Сиднеј ФК Сиднеј 24 (16)
2015- Базел Базел 17 (16)
Репрезентација
2006-  Австрија 51 (26)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Марк Јанко (роден на 25 јуни 1983 во Виена) — австриски фудбалер, напаѓач на Базел и на австриската репрезентација.