Џозеф Барбера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џозеф Барбера

Џозеф Барбера "Џо" (24 март 1911 - 18 декември 2006) бил американски аниматор, режисер, продуцент, сценарист и уметник со цртани филмови, чии филмски и телевизиски ликови со цртани филмови привлекле милиони обожаватели низ целиот свет во поголемиот дел од 20 век.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден бил во семејство на италијански имигранти во Њујорк, каде што живеел, учел колеџ и ја започнал својата кариера уште на млади години. Откако работел секакви работи, и како банкар, Барбера му се придружил на Ван Берен во студиото, во 1932 година, а потоа и на Теритун во 1936 година. Во 1937 година се преселил во Калифорнија и работел во Метро-Голдвин-Мајер (МГМ). Барбера се запознал со Вилијам Хана. Двајцата мажи започнале соработка која во почетокот била најпозната по производството на Том и Џери и анимирани филмови.

Во 1957 година, откако МГМ го распуштил својот оддел за анимација, тие ја основале компанијата Хана-Барбера, која станала најуспешно телевизиско студио за анимација во бизнисот, продуцирајќи програми како што се „Флинтстоунс“, „Јоги мечка“, „Скуби-Ду“, „Топ мачка“, „Штрумпфови“, и други. Во 1967 година Хана-Барбера била продадена на за 12 милиони долари, но Хана и Барбера останале главни во компанијата до 1991 година. Во тоа време студиото било продадено на „Тарнер бродкастинг систем“, кој пак, бил споен со сопствениците на Ворнер Брос во 1996 година. Хана и Барбера останале како советници.