Прејди на содржината

Дејан Бодирога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејан Бодирога


Лични информации
Роден на 2 март 1973(1973-03-02)(51 г.)
Роден во Клек, СФРЈ
Националност Југославија Југославија
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
Србија Србија
Висина 2,05 м
Тежина 110 кг
Позиција крило
Информации за кариерата
Драфт 1995 / Рунда: 2 / Пик: 51
Избран од:
Сакраменто Сакраменто Кингс
Проф. кариера 1989—2007
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1989–1990
1990–1992
1992–1994
1994–1996
1996–1998
1998–2002
2002–2005
2005–2007
Пролетер Зрењанин Пролетер Зрењанин
Задар Задар
Трст Трст
Олимпија Милано Олимпија Милано
Реал Мадрид Реал Мадрид
Панатинаикос Панатинаикос
Барселона Барселона
Виртус Рома Виртус Рома
Репрезентација
1991–1992
1992–2003
2003–2005
Југославија Југославија
СР Југославија СР Југославија
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора


Дејан Бодирога (роден на 2 март 1973 година) е поранешен српски кошаркар, кој играл на позицијата крило,[1] но исто така бил користен и како крилен центар и на бековските позиции.

Во својата кариера играл за екипите на Пролетер Зрењанин, Задар, Палаканестро Трст, Олимпија Милано, Реал Мадрид, Панатинаикос, Барселона и Виртус Рома. Се смета за икона на Евролигата во почетокот на 2000-тите, освојувајќи три титули во четири години во периодот 1999-2003 (две со Панатинаикос и една со Барселона) и на двапати бил избран за најкорисен играч на фајнал форот. Меѓу многуте почести, Бодирога бил избран и во 50 личности кои најмногу придонеле во Евролигата. Се смета за еден од најдобрите играчи кој никогаш не заиграл во НБА лигата.[2]

Бодирога играл за три различни репрезентации во периодот од 1991-2005: Југославија (1991-1992), СР Југославија (1992-2003) и Србија и Црна Гора (2003-2005). Со репрезентацијата на СР Југославија Бодирога освоил сребро на Олимписките игри 1996, две Светски првенства (1998 и 2002) и 3 Европски првенства (1995, 1997 и 2001).

Двапати бил прогласен за најдобар спортист на СР Југославија во 1998 и 2002 година во избор на весникот Спорт.

Титули и награди[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Олимпија Милано[уреди | уреди извор]

1995-1996
1996

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

1996-1997

Панатинаикос[уреди | уреди извор]

1998-1999, 1999-2000, 2000-2001
1999-2000, 2001-2002

Барселона[уреди | уреди извор]

2002-2003, 2003-2004
2003
2004
2002-2003

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bodiroga: 2.05 m 110 кг Архивирано на 22 октомври 2017 г., Ciao.es; accessed 21 October 2016,
  2. „AMERIKANCI TVRDE: Bodiroga je najveći evropski košarkaš koji nije igrao u NBA“. Kurir. 31. 3. 2014. Посетено на 14. 5. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]