КК Панатинаикос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панатинаикос
ЛигаA1 Етники
Основан1919
ИсторијаКК Панатинаикос
(1919-денес)
СалаОлимписка сала Никос Галис
Сала Капацитет19,250
МестоАтина
Бои на клубот         
ПретседателГрција Панајотис Тријантопулос
ТренерИзраел Одед Каташ
Прваци06 - Евролига
38 - Грчко првенство
19 - Куп на Грција
01 - Интерконтинентален куп
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Панатинаикос е грчки кошаркарски клуб од Атина, и една од дисциплините на спортското друштво Панатинаикос. Моментално се натпреварува во Првата грчка кошаркарска лига и во Евролигата.

Спортското друштво Панатинаикос постои од 1908, а кошаркарскиот клуб е основан 1919 година. Панатинаикос е најуспешен кошаркарски клуб во Грција со 38 првенствени титули и 19 титули во купот на земјата. Покрај тоа, клубот има големи меѓународни успеси меѓу кои се вбројуваат 6 титули во Евролигата.

Својте домашни натпревари клубот ги игра во Олимписката сала во Атина, која е со капацитет од 18.989 гледачи. Боите на клубот се зелената и белата.

Титули[уреди | уреди извор]

1945–46, 1946–47, 1949–50, 1950–51, 1953–54, 1960–61, 1961–62, 1966–67, 1968–69, 1970–71, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1974–75, 1976–77, 1979–80, 1980–81, 1981–82, 1983–84, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2000–01, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2012–13, 2013–14, 2016–17, 2017–18, 2018–19, 2019–20
1978–79, 1981–82, 1982–83, 1985–86, 1992–93, 1995–96, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2018–19
1995–96, 1999–00, 2001–02, 2006–07, 2008–09, 2010–11
1996

Играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]