Владимир Радмановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владимир Радмановиќ
Vladimir Radmanović
Vladimir Radmanovic.jpg
Роден 19 ноември 1980
Требиње, СФРЈ, денешна БИХ
Занимање кошаркар

Владимир Радмановиќ (роден на 19 ноември 1980 ) е српски кошаркар, кој во моментот настапува за тимот на Голден Стејт Вариорс во НБА лигата.

Расмановиќ игра на позиција крилен центар. Досега имал настапувано за екипите на КК Црвена Ѕвезда, КК Железник, Сиетел Суперсоник, Лос Анџелес Клиперс, Лос Анџелес Лејкерс, Шарлот Бобкетс и Голден Стејт Вариорс.