Милош Теодосиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милош Теодосиќ
Теодосиќ со Олимпијакос
Теодосиќ со Олимпијакос
Позицијаплејмејкер, бек
Висина1,96 м
Тежина89 кг
ЛигаЛБА
КлубBasket Virtus Bologna
Број44
Роден19 март 1987(1987-03-19)(36 г.)
Ваљево, Србија
НационалностСрбија Србија
Драфт2009 / Не драфтуван
Проф. кариера2004–
Клубови
2004–2007ФМП Железник
2005–2006Борац Чачиќ
2007–2011Basket Olympiacos
2011–2017ЦСКА Москва ЦСКА Москва
2017-2019Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
2019-Basket Virtus Bologna
Репрезентација
Инфо од: 23-02-2022.

Милош Теодосиќ (српски:Милош Теодосић, роден на 19 март 1987 година во Ваљево) е српски кошаркар плејмејкер на Виртус Болоња.

Тој бил шест пати избран во Идеалниот тим на Евролигата, и бил прогласен за МВП на Евролигата во 2010 година.[1][2]

Тој исто така ја претставувал српската кошаркарска репрезентација на меѓународно ниво. Теодосиќ помогнал на српската репрезентација да го освои сребрениот медал на Европското првенство во 2009 година, како и сребрениот медал на ФИБА Светското првенство во кошарка во 2014 година, за да биде избран во сите-натпреварувачки тимови во двете натпреварувања. Исто така на Олимписките игри во Рио во 2016 година, го освоил сребрениот медал.[3] Тој бил назначен на ФИБА европски играч на годината во 2010 година, и во 2016 година, тој бил прогласен за најдобар не-НБА играч во светот од страна на НБА тренерите,[4] како и Европски играч на годината од страна на La Gazzetta dello Sport.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Teodosic, Miloš“. FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2014-09-14. Посетено на 18 August 2015.
  2. „Teodosic, Miloš“. EUROLEAGUE.net. Посетено на 18 August 2015.
  3. FIBA.com profile
  4. Peters, Damien (2016-10-24). „Milos Teodosic - The Best Non NBA Player In The World“. Opencourt Basketball (англиски). Посетено на 2016-11-22.
  5. „Basket, Euro Player 2016 a Teodosic: Nba battuta dopo 16 anni“ (италијански). La Gazzetta dello Sport. 2017-01-16. Посетено на 2017-01-16. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)