Морган Цвангираи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Морган Цвангираи

Морган Ричард Чангираи (англиски: Morgan Richard Tsvangirai; изг. МФА: [ts͎aŋɡira.i] на шона) — зимбабвејски политичар и премиер на Зимбабве од 2009 до 2013.[1] Роден е на 10 март 1952. Чангираи е еден од најголемите критичари на зимбабвеанскиот претседател Роберт Мугабе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mugabe appoints ZANU-PF lawyer as Zimbabwe finance minister“. Reuters. Архивирано од изворникот на 2013-09-27. Посетено на 2014-03-10.