Роберт Мугабе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роберт Габриел Мугабе
Роберт Мугабе

Роберт Мугабе (2009)

Мандат
31 декември 1987 – 21 ноември 2017

Роден 21 февруари 1924
Кутама, Хараре, Зимбабве
Партија ЗАНУПФ
Религија католик
Потпис Signature of Robert Mugabe clear.svg

Роберт Габриел Мугабе (21 февруари 1924), зимбабвејски револуционер и државник, кој по стекнувањето на независност на Зимбабве во 1980 година, стана прв премиер, а подоцна и втор претседател на оваа африканска држава. Негова сопруга била Сали Франческа Хајфрон Мугабе (починала во 1992), а сега е оженет со Грејс Маруфу Мугабе.