Претседател на Зимбабве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Претседател на Зимбабве
Flag of the President of Zimbabwe.svg
Претседателско знаме.
Emmerson Mnangagwa Official Portrait.jpg
Функционер
Емерсон Мнангагва

од 24 ноември 2017 г.
ЗвањеНеговата екселенција
(формално, во меѓународни односи)
Другар претседател
(неформално)
СедиштеДржавен дом
Назначувачдиректни избори
Мандат5 години, со можност за уште еден термин[1]
Прв функционерКанна Банана
Создадена18 април 1980
ЗаменикПотпретседател на Зимбабве
ПлатаUS$200,000 (2014)[2]
Мреж. местоopc.gov.zw

Претседател на Зимбабве — највисока политичка и раководна функција во Зимбабве. Претседателот според уставот се избира на избори. Актуелен претседател на Зимбабве е Емерсон Мнангагва, кој дошол на функцијата преку еден вид државен удар со што се сменил долгогодишниот претседател Роберт Мугабе.

Претседателот е и шеб на владата, бидејќи во 1987 година функцијата Премиер на Зимбабве била укината. Функцијата била вратена од 2008 до 2013, но потоа пак укината. Наместо тоа, Зимбабе има 2 потпретседатели.

Претседатели на Зимбабве[уреди | уреди извор]

Key

политичка партија
Бр. Слика Име
(раѓање–смрт)
избран преземање функција напуштање функција политичка партија
1 Канна Бананa
(1936–2003)
1980
1986
18 април 1980 31 декември 1987 ЗАНУ
2 Robert Mugabe May 2015 (cropped).jpg Роберт Мугабе
(1924–2019)
1990
1996
2002
2008
2013
31 декември 1987 21 ноември 2017 ЗАНУ-ПФ
3 Emmerson Mnangagwa Official Portrait.jpg Емерсон Мнангагва
(роден 1942)
24 ноември 2017 во служба ЗАНУ-ПФ

Ранг според должината на терминот[уреди | уреди извор]

ранг претседатек времетраење
1 Роберт Мугабе &1000000000000002900000029 години и &10000000000000325000000325 дена
2 Ханан Банана &100000000000000070000007 години и &10000000000000257000000257 дена
3 Емерсон Мнангагва &100000000000000030000003 години и &10000000000000304000000304 дена

Живи поранешни претседатели[уреди | уреди извор]

Има само еден жив поранешен претседател заклучно со 24 септември 2021:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Zimbabweans hope for democratic rebirth“. BBC News. 20 March 2013. Посетено на 15 August 2013.
  2. Gumbo, Lloyd (22 April 2014). „President reveals monthly salary“. The Herald. Посетено на 22 April 2014.