Јан Гарбарек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јан Гарбарек
Jan Garbarek
Јан Гарбарек, 2016
Животописни податоци
Роден(а)4 март 1947(1947-03-04)(77 г.)
Мајсен, Øстфолд, Норвешка
ПотеклоОсло, Норвешка
ЖанровиЏез, класична, свет
ЗанимањаМузичар
ИнструментиСаксофон
Период на активност1966 – денес
ИздавачиECM, Flying Dutchman
СоработнициГеорге Русселл, Терје Рипдал, Бобо Стенсон, Кеитх Јарретт, Ралпх Товнер, Еберхард Вебер, Билл Фриселл, Давид Торн, Гари Пеацоцк, Хиллиард Енсембле
Мреж. местоgarbarek.com
Гарбарек во живо во 2007 година

Јан Гарбарек (роден на 4 март 1947 година) е норвешки џез саксофонист, кој исто така е активен во класична музика[1].

Гарбарек е роден во Мајсен, Остфолд, југоисточна Норвешка, како единствено дете на поранешен полски воен затвореник, Чеслав Гарбарек, и ќерка на норвешки фармер. Тој пораснал во Осло, без државјанство до седумгодишна возраст, бидејќи во тоа време немало автоматско доделување државјанство во Норвешка. Кога имал 21 година, се оженил со Вигдис Гарбарек. Тој е татко на музичар и композитор Ања Гарбарек.

Животопис[уреди | уреди извор]

Стилот на Гарбарек вклучува тон со остри рабови, долги, остри, постојани ноти.

Тој ја започна својата кариера во доцните 1960-ти, особено со снимки од американскиот џез композитор Џорџ Расел (како што е Електронска соната за душите сакани од природата ) .

До 1973 година тој им го свртел грбот на суровите дисонанции на авангардниот џез, задржувајќи го само својот тон од претходниот пристап. Гарбарек доби пошироко признание преку неговата работа со европскиот квартет на пијанистот Кит Џарет кој ги издаде албумите Припаѓање (1974), Моја песна (1977) и снимките во живо Лични планини (1979) и Голи мравки (1979). Тој исто така беше истакнат солист на оркестарските дела на Џарет Luminessence (1974) и Arbor Zena (1975).

Како композитор, Гарбарек има тенденција да црпи многу од Скандинавија народни мелодии, наследство од неговото влијание Ајлер. Тој е, исто така, пионер на амбиентална џез композиција, особено на неговиот албум од 1976 година Dis соработка со гитаристот Ralph Towner, кој го карактеризираше препознатливиот звук на ветерна харфа на неколку патеки. Овој текстурален пристап, кој ги отфрла традиционалните поими за тематска импровизација (најдобар пример од Сони Ролинс) во корист на стилот опишан од критичарите Ричард Кук и Брајан Мортон како „вајарски по неговото влијание“, критички предизвикува поделби. Помеандрираните снимки на Гарбарек често се етикетирани како new-age music, или нејзини духовни предци. Други експерименти вклучуваат поставување на збирка песни на Olav H. Hauge на музика, со еден саксофон кој го надополнува целосниот мешан хор; ова доведе до забележителни настапи со Grex Vocalis. Во 1980-тите, музиката на Гарбарек почна да инкорпорира синтисајзер и елементи од светска музика. Тој соработувал со индиски и пакистански музичари како што се Трилок Гурту, Закир Хусеин, Харипрасад Чауразија и Баде Фатех Али Кан. Гарбарек е заслужен за компонирањето оригинална музика за филмот од 2000 година Кипур .

Гарбарек со Еберхард Вебер и Нана Васконселос во Ванкувер, Британска Колумбија, Канада 1987 г.

Во 1994 година, за време на зголемената популарност на Грегоријанско пеење, неговиот албум Officium , соработка со рана музика вокални изведувачи Хилијард Ансамбл, стана еден од најпродаваните албуми на ECM на сите времиња, достигнувајќи ги поп-листите во неколку европски земји и беше проследено со продолжение, Mnemosyne , во 1999 година. Officium Novum , уште еден албум за продолжение, беше издаден во септември 2010 година. Во 2005 година, неговиот албум In Praise of Dreams беше номиниран за Греми награда. Првиот албум во живо на Гарбарек Дрезден беше издаден во 2009 година[2],[3].

Награди и почести[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Композитор и соло изведувач[уреди | уреди извор]

Соавтор и соло изведувач[уреди | уреди извор]

Со Бил Конорс

Со Дејвид Дарлинг

Со Пол Гигер

Со Егберто Гисмонти

Со Трилок Гурту

 • „Жива магија“ (1990)

Со Чарли Хејден и Егберто Гисмонти

Предлошка:Руза на колк Со Закир Хусеин

Со Кит Џерет

Со Гија Канчели

 • „Карис Мере“ (1995)

Со Елени Караиндру

 • „Музика за филмови“ (ECM, 1991)
 • „Концерт во Атина“ (ECM, 2013)

Со Ким Кашкашијан

 • „Монодија“ (2002)

Со Ману Каче

Со Карин Крог

 • "Џез моменти" (1966)
 • „Радост“ (1968)

Со Art Lande

Со Мерилин Мазур

 • Еликсир (2007)

Со Гери Пикок

Со Terje Rypdal

 • „Мирна куќа“ (Полидор, 1968)
 • Terje Rypdal (ECM, 1971)

Со Џорџ Расел

Со Л. Шанкар'

Со Ралф Таунер

Со Јан Ерик Волд

 • „Хав“ (Филипс, 1971)
 • Ingentings Bjeller (Polydor, 1977)

Со Мирослав Витоус

Со Еберхард Вебер

Со Кени Вилер

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Jan Garbarek
 2. Jan Garbarek
 3. „Jan Garbarek“. Архивирано од изворникот на 2022-01-26. Посетено на 2022-03-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходник
Jon Christensen
Recipient of the Buddyprisen
1968
Наследник
Arild Andersen
Претходник
First award in 1982
Recipient of the Gammleng-prisen
1982
Наследник
Karin Krog
Претходник
Jon Fosse
Recipient of the Norsk kulturråds ærespris
2004
Наследник
Agnes Buen Garnås