Прејди на содржината

Терје Рипдал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Терје Рипдал
Terje Rypdal
Terje Rypdal, moers festival 2010
Животописни податоци
Роден(а)23 август 1947(1947-08-23)(76 г.)
Осло, Норвешка
ЖанровиПредлошка:Рамна листа
Занимањамузичар
ИнструментиГитара
Период на активност1962–
ИздавачиECM
СоработнициПредлошка:Рамна листа

Терје Рипдал (роден на 23 август 1947 година) е норвешки гитарист и композитор. Еден е од позначајните современи норвешки композитори особено во џез музиката[1].

Кариера[уреди | уреди извор]

Рипдал е роден во Осло, Норвешка, син на композитор и диригент.

Студирал класично пијано.

Како рок гитарист запоќнал под влијание на Хенк Марвин со The Vanguards, Рипдал се посветил на џез во 1968 година и се приклучи на групата на Јан Гарбарек, а подоцна и на секстетот и оркестарот на Џорџ Расел.

Важен чекор кон меѓународното внимание беше неговото учество на фестивалот фри џез во Баден-Баден, Германија, во 1969 година, каде што беше дел од бендот предводен од Лестер Боуви. За време на неговите музички студии на универзитетот и конзерваториумот во Осло, тој го предводеше оркестарот на норвешката верзија на мјузиклот Коса. Тој често бил снимен на издавачката куќа ECM, како материјал ориентиран кон џез, така и класични композиции (од кои некои не ја содржат гитарата на Рајпдал).

Неговите композиции „Last Nite“ и „Mstery Man“ беа прикажани во филмот на Мајкл Ман Heat и вклучени во саундтракот со исто име[2].

Животопис[уреди | уреди извор]

Рипдал беше во брак (1969–1985) со норвешката пејачка Ингер Лизе Андерсен/Рипдал, и тие имаа две деца, ревизорот Даниел (1970) и електронскиот музичар Мариус (1977). Рипдал повторно се ожени во 1988 година со Елин Кристин Бергеи (родена на 28 мај 1955 година). Имаат две деца Ане Изабел (1988) и гитаристот Јакоб Рипдал (1989). Тие (од 2013 година) живеат во Тресфјорд.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешми врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходник
No Special award
Recipient of the Spellemannprisen Special award
1981
Наследник
Jan Erik Kongshaug
Претходник
Jon Balke
Recipient of the Buddyprisen
1985
Наследник
Thorgeir Stubø
Претходник
Bjørn Alterhaug
Recipient of the Jazz Gammleng-prisen
1990
Наследник
Kristian Bergheim
Претходник
No Open class award
Recipient of the Spellemannprisen Open class
1995
Наследник
Mari Boine
Претходник
No Open class award
Recipient of the Spellemannprisen Honorary award
2005
Наследник
Åge Aleksandersen,
Bjørn Eidsvåg & Sissel Kyrkjebø