Антони Геслен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антони Геслен
Геслен на Гран при де Денен 2015
Лични податоци
Цело имеАнтони Геслен
Роден9 јуни 1980(1980-06-09)(43 г.)
Алансон, Франција
Висина1,81 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2002–2008
2009–2015
Бонжур
Франсес де же
Значајни победи
Париз-Камемберт (2006)
Брабантсе Пејл (2009)
Последна промена
12 јануари 2016

Антони Геслен (француски: Anthony Geslin; р. 9 јуни 1980) — француски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2002-2015 година.

Станал професионалец во 2002, кога потпишал со екипата Бонжур. Во 2003 и 2004 возел за Бриош Ла Буланжер, кој го променил спонзорството во 2005 Буиг Телеком.

Тој е познат како спринтер и завршил во првите десет на последната етапа на Тур де Франс 2006.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. Критериум де Еспоар
2004
1. Рут Адели де Витре
2005
3. Светско друмско првенство
1. Етапа 3 Сиркут де Лорена
2006
1. Париз-Камемберт
2007
1. Трофе де Гримпер
2008
4. Тур ду Хаут Вар
6. Милано-Санремо
2009
1. Брабантсе Пејл
3. Тур ду Финистер
8. Париз-Камемберт
2. Трофе де Гримпер
2010
4. ГП Пино Черами
2011
3. Брабантсе Пејл
2013
2. Краен пласман Тур де Валони
2. Гран при де Плимелек-Морбијан
3. Краен пласман Француски друмски велосипедски куп
3. Тур ду Финистер
3. Тро-Бро Леон
6. Париз-Камемберт
8. Класик Лоара Атлантик
8. Тур ду Дуа
2014
4. Ла Руе Туранжел

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Антони Геслен на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Антони Геслен“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Антони Геслен“. Cycling Quotient.
  • Антони Геслен на Trap-Friis.dk
  • Достигнувања на CyclingBase Архивирано на 15 февруари 2012 г. (француски)