Тодор Мицов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тодор Мицовмакедонски поет, критичар и писател за деца.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Мицов е роден на 12 јуни 1949 година, во с. Калиманци, Виничко. Завршил Филозофски факултет во Скопје. Работи во ДНИГД „Трибина македонска“, Скопје, како главен и одговорен уредник на агро-списанието „Трибина“. Член на ДПМ од 1975 година. Автор е на книгите: КУД Григор Прличев, (монографија, 1980), Крепости (поезија, 1982), Збор и слика (поезија, 1988), Од 1 до 101, (поезија, 1990), Скалила, (поезија, 1992). Деца деца... Ах деца! (поезија за деца, 1993), Кратки фолкорни жанри од Виничко (1999), Приказни (рецензии за фолклорни и етнолошки изданија, 1999), Разговори (1999), Мали мудрости (афоризми, 2000).


  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 166 - 167.