Вилхелм фон Хумболт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вилхелм фон Хумболт

Вилхелм фон Хумболт (22 јуни 1767 -8 април 1835), философ и основач на универзитетот Хумболт во Берлин, е особено познат како истакнат германски лингвист кој го проучувал баскискиот јазик.