Нада Зекманова-Јакимова

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Нада Зекманова Јакимова)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нада Зекманова Јакимовамакедонски писател за деца.

Животопис[уреди | уреди извор]

Нада Зекимова Јакимова е родена во Скопје на 2 јуни 1917 година. Завршила Учителска школа во Скопје и работниот век го минала како просветен работник. Член на ДПМ од 1972 година. Автор е на книгите: Лет на Марс (раскази, 1972), Пролетни сказни (раскази, 1975), Новиот учител (раскази, 1981), Волшебна насмевка (раскази, 1983).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]


  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 105.