Аријана Гранде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аријана Гранде
Аријана Гранде (2016)
Животописни податоци
Родено имеАријана Гранде-Бутера
Роден(а)26 јуни 1993(1993-06-26)(30 г.)
Бока Ратон, Флорида, САД
ЖанровиПоп,
R&B
ЗанимањаГлумица, пејачка, текстописец
ИнструментиВокали, пијано
Период на активност2008–сегашност
ИздавачиRepublic
Мреж. местоarianagrande.com

Аријана Гранде (англиски: Ariana Grande, 26 јуни 1993) — американска глумица, пејачка и авторка на песни.

Детство[уреди | уреди извор]

Гранде е родена и израсната во Бока Ратон.[1] [2] Ќерка е на Џоан и Едвард Гранде. Френки е нејзиниот постар брат, кој исто така е глумец.[3] Таа има италијанско потекло.[4] Како ученичка во Норт Броуорд учествувала во детскиот театар.[5]

Кариера[уреди | уреди извор]

2008 - 2013[уреди | уреди извор]

Гранде го остварила своето глумечко деби во 2008 година во улогата на Шарлот во мјузиклот на Бродвеј "13".[6] Во 2010 година го создала лик Миријам при читање на новиот мјузикл "Cuba Libre", во авторство на Дезмонд Чајлд.

Од 2010 година до 2013 година учествувала во третиот серијал од Кет Валентајн - слаткото, наивно и секогаш насмеано девојче. За оваа улога ја бојадисала косата во црвено. Во "Victorious" е рамо до рамо со Викторија Џастис, а во една од епизодите на "iCarly" игра заедно со колегите од "Victorious", а од 2013 година се снима во "Sam & Cat" заедно со нејзината добра пријателка и колешка Џенет Меккарди.

Во 2011 година озвучава принцеза Диазпро во "Клуб" Уинкс".

Во август 2013 година, Гранде го издава својот прв студиски албум "Yours Truly", чиј водечки сингл "The Way" влегува во топ 10 на Билборд Хот 100.[7] Следат уште неколку синглови - "Baby I", "Almost Is Never Enough" - балада, во која соработува со Нејтан Сајкс од " The Wanted" и најновиот "Right There" - дует со раперот Биг Шон.

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Yours Truly (2013)
 • My Everything (2014)
 • Dangerous Woman (2016)
 • Sweetener (2018)
 • Thank U, Next (2019)
 • Positions (2020)
 • Eternal Sunshine (2024)

Видеографија[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Put Your Hearts Up 2012 Џереми Алтер
The Way 2013 Џонс Кроу
Popular Song 2013 Крис Марс Пилиеро
Almost Is Never Enough 2013 Нев Тодоровић
Baby I 2013 Рајан Палота
Right There 2013 Нев Тодоровић
Problem 2014 The Young Astronauts
Break Free 2014 Крис Марс Пилиеро
Bang Bang 2014 Хана Лукс Дејвис
Don't Be Gone Too Long 2014 Крис Браун
Love Me Harder 2014 Хана Лукс Дејвис
Santa Tell Me 2014 Алфредо Флорес/Џонс Кроу
One Last Time 2015 Макс Лендис
E Più Ti Penso 2015 Гаетано Морбиоли
Focus 2015 Хана Лукс Дејвис
Dangerous Woman 2016 The Young Astronauts
Let Me Love You 2016 Грант Сингер/Матијас
Into You 2016 Хана Лукс Дејвис
Side to Side 2016 Хана Лукс Дејвис
Faith 2016 Алан Биби
Everyday 2017 Крис Марс Пилиеро
Beauty and the Beast 2017 Дејв Мајерс
No Tears Left to Cry 2018 Дејв Мајерс
The light is coming 2018 Дејв Мајерс
God Is a Woman 2018 Дејв Мајерс
breathin 2018 Хана Лукс Дејвис
thank u, next 2018 Хана Лукс Дејвис
7 rings 2019 Хана Лукс Дејвис
break up with your girlfriend, i'm bored 2019 Хана Лукс Дејвис
Rule The World 2019 Себастијан Сдаигуи
in my head 2019 Бардиа Зеинали
boyfriend 2019 Хана Лукс Дејвис
Don't Call Me Angel 2019 Хана Лукс-Дејвис
Rain On Me 2020 Роберт Родригес
positions 2020 Дејв Мејерс
34+35 2020 Дејв Мејерс
34+35 (remix) 2021 Стефан Кохли
Save Your Tears (Remix) 2021 Џек Браун
It Was A…(Masked Christmas) 2021 Дан Опсал
yes,and? 2024 Кристијан Бреслауер
we can't be friends 2024 Кристијан Бреслауер
TBA 2024 Кристијан Бреслауер
TBA 2024 Кристијан Бреслауер
TBA 2024 Кристијан Бреслауер

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Collar, Matt. „Ariana Grande Biography“. AllMusic. Архивирано од изворникот на June 19, 2023. Посетено на May 22, 2010.
 2. Sheets, Connor Adams (October 6, 2013). „Who Is Ariana? All About Ariana Grande, Leader of the Arianators“. International Business Times. Архивирано од изворникот на January 10, 2014. Посетено на February 7, 2015.
 3. Gonzales, Erica (December 14, 2016). „Ariana Grande Had the Perfect Response When Her Brother Came Out“. Harpers Bazaar. Архивирано од изворникот на December 15, 2016. Посетено на December 14, 2016.
 4. Профил на Твитер
 5. Geggis, Anne (August 31, 2012). „America's Tweetheart: Boca-born singer/actress big on Twitter“. Sun-Sentinel. Florida. Архивирано од изворникот на August 6, 2018. Посетено на September 13, 2014.
 6. Brantley, Ben (October 6, 2008). „Stranger in Strange Land: The Acne Years“. The New York Times. Архивирано од изворникот на February 9, 2018. Посетено на September 11, 2014.
 7. „Ariana Grande, Tamar Braxton Score Top Debuts“. Rap-Up. September 11, 2014. Архивирано од изворникот на June 24, 2019. Посетено на August 29, 2014.