Victorious

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Victorious (стилизирани како VICTORiOUS) — американска ситуациска комедија создадена од Дан Шнајдер за телевизискиот канал Nickelodeon. Серијата се однесува за ветувачкиот пејачка Тори Вега, која учи во средно уметничко улилиште наречено „Hollywood Arts“. Исто така Тори Вега (Викторија Џастис) и нејзината сестра Трина Вега (Даниела Моне) е примена во Hollywood Arts, но нема никаков талент. Тука е и прекрасниот глумец Аван Џогија, Елизабет Џилис (неговата девојка), Аријана Гранде, Леон Томас III и Мат Бенет. Премиерно била прикажана на 27 март 2010 година.