Победничка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Победничка (англиски: Victorious, стилизирани како VICTORiOUS) — американска ситуациска комедија создадена од Дан Шнајдер за телевизискиот канал Nickelodeon. Серијата се однесува за ветувачкиот пејачка Тори Вега, која учи во средно уметничко улилиште наречено „Hollywood Arts“. Исто така Тори Вега (Викторија Џастис) и нејзината сестра Трина Вега (Даниела Моне) е примена во Hollywood Arts, но нема никаков талент. Тука е и прекрасниот глумец Аван Џогија (Бек Оливер), Елизабет Џилис (Џејд Вест, девојката на Бек), Аријана Гранде (Кет Валентајн), Леон Томас III (Андрэ Харрисом) и Мат Бенет (Роби Шапиро). Премиерно била прикажана на 27 март 2010 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: