Прејди на содржината

Изабела Роселини

Од Википедија — слободната енциклопедија

Изабела Фиорела Елетра Џована Роселини (родена на 18 јуни 1952 година) [1] е италијанско-американска актерка, авторка, филантроп и модел. Ќерката на шведската актерка Ингрид Бергман и италијанскиот филмски режисер Роберто Роселини, таа е позната по нејзиниот успешен мандат како модел на Ланком и по нејзините улоги во филмови како Сино кадифе (1986) и Смртта станува нејзина (1992). Роселини добила номинација за наградата Златен глобус за нејзината изведба во Криминалот на векот (1996).

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Роселини е родена во Рим, ќерка на шведската актерка Ингрид Бергман, која имала шведско и германско потекло, и на италијанскиот режисер Роберто Роселини, кој бил роден во Рим од семејство со потекло од Пиза, Тоскана. Таа има три браќа и сестри од нејзината мајка: нејзината братска сестра близначка Исота Роселини, која е асистент професор по италијанска литература ; брат, Робертино Ингмар Роселини;[2] и полусестрата, Пиа Линдстром, која порано работела на телевизија и е од првиот брак на нејзината мајка со Петер Линдстром. Таа имала уште четири браќа и сестри од двата други брака на нејзиниот татко: Романо (кој починала на девет години), Ренцо, Гил и Рафаела.[3] Растејќи, таа добила „либерално католичко образование“.[4]

Роселини е израснат во Рим, како и во Санта Маринела и Париз. На петгодишна возраст била оперирана од апендицитис.[5] На 11 години и била дијагностицирана сколиоза.[6] За да се поправи, таа морала да претрпи 18-месечна искушение на болни истегнувања, гипс на телото и операција на ’рбетот со помош на парчиња од една од нејзините потколеници. Следствено, таа имала лузни од засек на грбот и потколеницата.

На 19 години, таа заминала во Њујорк, каде што го посетувала колеџот Финч, додека работела како преведувач и телевизиски известувач на RAI.[7] Таа, исто така, наизменично се појавуваше на L'altra Domenica (Другата недела), ТВ-шоу во кое учествуваше Роберто Бенини. Сепак, таа одлучи да не остане со полно работно време во Њујорк до бракот со Мартин Скорсезе (1979–1982), кого го запозна кога го интервјуираше за RAI.[8]

Кариера[уреди | уреди извор]

Моделирање[уреди | уреди извор]

На 28-годишна возраст започна нејзината манекенска кариера, кога била фотографирана од Брус Вебер за британскиот Вог и од Бил Кинг за американскиот Вог. Во текот на нејзината кариера, таа работела и со многу други реномирани фотографи, меѓу кои Ричард Аведон, Стивен Мајзел, Хелмут Њутн, Питер Линдберг, Норман Паркинсон, Ив Арнолд, Франческо Скавуло, Ени Лејбовиц, Денис Пил и Роберт Мејплторп . Нејзиниот имиџ се појави на такви списанија како Marie Claire, Harper's Bazaar, Vanity Fair и Elle. Во март 1988 година, во Музејот на модерната уметност во Париз се одржала изложба посветена на нејзините фотографии, наречена Портрет на жена.

Манекенската кариера на Роселини ја одведе во светот на козметиката, кога станала ексклузивен портпарол на францускиот козметички бренд Ланком во 1982 година, заменувајќи ја Ненси Дутиел во САД и Керол Алт во Европа. Во Ланком, во 1990 година, таа била вклучена во развојот на производи за мирисот Trésor. Во 1996 година, кога имала 43 години, била отстранета како заштитно лице на Ланком затоа што е „премногу стара“. Во 2016 година, на 63-годишна возраст, таа била повторно ангажирана од новата жена извршен директор на Ланком, Франсоа Леман, како глобален бренд амбасадор на компанијата.[9]

Во октомври 1992 година, Роселини била модел за контроверзната книга на Мадона. Роселини, исто така, се појавила во музичкото видео на Мадона за нејзината успешна Топ 5 хит песна „Еротика “, објавена во есента 1992 година

Роселини била инаугуративна амбасадорка на брендот за италијанската компанија Силверсеа во 2004 година, а таа се појавила во печатените реклами и на нивната веб-страница. Барбара Мукерман, постар потпретседател за светски маркетинг и комуникации во 2004 година, рекла во времето на објавувањето: „Изабела е идеална персонификација на ексклузивниот стандард на елеганција, гламур и софистицираност на Силверсеа“.[10][11]

Филмот и телевизијата[уреди | уреди извор]

Роселини на локација на аеродромот Темпелхоф во Берлин во 1992 година за да сними неколку сцени за филмот „Невиниот“

Роселини го имала своето филмско деби со кратко појавување како калуѓерка покрај нејзината мајка во филмот „Прашање на времето“ од 1976 година. Нејзината прва улога била филмот Il Prato од 1979 година, а потоа во 1980 година се појавила во филмот на Ренцо Арборе Il pap'occhio со Мартин Скорсезе.

По смртта на нејзината мајка во 1982 година, Роселини добила улога во нејзиниот прв американски филм, Бели ноќи (1985). Потоа следела нејзината значајна улога како измачената пејачка во ноќниот клуб Дороти Валенс во филмот на Дејвид Линч - Син сомот , во кој таа исто така придонела за сопственото пеење. Други значајни филмски улоги во овој период ја вклучуваат нејзината работа во Роднини (1989), Смртта и прилега (1992), Бестрашен (1993) и Бесмртна сакана(1994). Во 1996 година, таа се појавила како себе во една епизода од ТВ серијата Пријатели наречена „The One With Frank Jr.“ .

Во 2003 година, Роселини била повторлив лик во телевизиската серија Алијас. Истата година, таа се појавила и во канадскиот филм „Најтажната музика на светот“, во режија на Гај Мадин. Во 2004 година, таа ја играла високата свештеничка Тар во минисеријата на научно-фантастичниот канал Легендата за Земјиното Море, а режисерот Роберт Либерман изјавил дека Роселини „носи многу голема личност на екранот. Таа носела голема доза на убавина. Им требало некој кој има чувство на авторитет да биде ваков тип на мајка супериорен тип и во исто време да не биде тотално дрска и непривлечна.“[12]

Во 2006 година, Роселини се појавила во неколку телевизиски документарни филмови. Прво, таа раскажувала двочасовен телевизиски специјал за Италија за серијата Дискавери Атлас на Дискавери Чанел. Потоа, заедно со пронаоѓачот на Сегвеј ПТ, Дин Камен, таа зборувала за нејзините минати и сегашни активности во една епизода од Иконоборци, серија што се прикажувала на каналот Санденс (познат како SundanceTV од 2014 година наваму), независна филмска мрежа основана од ветеранот на филмската индустрија Роберт Редфорд.[13] Потоа, каналот Санденс го купил краткиот филм од 2006 година во режија на Гај Мадин Мојот татко има 100 години,[14] почит што Роселини го создала за нејзиниот татко. Во филмот, таа ја играше речиси секоја улога, вклучувајќи ги Федерико Фелини, Алфред Хичкок и нејзината мајка Ингрид Бергман. Сестрата близначка на Роселини, Исота Ингрид,[15] го критикувала краткиот филм, нарекувајќи го „несоодветна“ почит.[16]

Во 2007 година, Роселини гостувала во две епизоди од телевизиското шоу 30 Rock, играјќи ја поранешната сопруга на ликот на Алек Болдвин .[17] Отприлика во исто време, Роселини се запишала на колеџот Хантер во Њујорк за да го проучува однесувањето на животните, а каналот Санденс ѝ наложил да придонесе со краток филмски проект во еколошката програма The Green.[14] Роселини објаснила во интервју од 2013 година:

Повторно ме контактираше кога одвоив пари за експериментирање во правење веб-серијали. Отпрвин мислев дека не знам што да кажам, не знам што да напишам, а потоа помислив дека можеби е навистина забавно да се прават мали кратки филмови за животните. Вака настанаа првите три епизоди на Зелено порно. Кога им го покажав пилотот, Санденс нарача уште осум. Беше огромен хит! [14]

Роселини работеше на зелено порно со Џоди Шапиро.

Дебитирајќи во 2008 година, првата серија на зелено порно имало над 4 милиони прегледи на Јутјуб и беа произведени уште две сезони; има 18 епизоди во серијата. Роселини работела со мал буџет за Green Porno и таа била одговорна за сценаријата, помагала во дизајнирањето на суштествата, ги режирала епизодите и е главниот актер во серијата. Во секоја од епизодите таа ги глумела ритуалите на парење и репродуктивното однесување на различни животни додека се игра коментар.[18]

Роселини на филмскиот фестивал во Торонто во 2013 година

Пишување[уреди | уреди извор]

Роселини има напишано три книги, нејзините самоопишани измислени мемоари, Некои од мене (1997), Гледајќи во мене (2002) и Во името на таткото, ќерката и светите духови: Сеќавање на Роберто Роселини (2006). Последново беше објавено како писмена почит заедно со краткиот филм „Татко ми е 100 години “ и го користела сценариото од краткиот филм како основа.[19]

Како придружба на третата серија на Зелено порно, Роселини направила мултимедијална збирка која содржи книга и ДВД, кои даваат дополнителни информации за третата сезона на серијата. Овие беа објавени во 2008 година. Објавен е дополнителен материјал од зад сцената, снимен од нејзиниот внук, Томазо.[20]

Сценски и настап во живо[уреди | уреди извор]

Во 2004 година, Роселини глумела во Оф-Бродвејската продукција на Теренс Мекнали, Стендаловиот синдром, заедно со Ричард Томас.[21]

Во емисијата во живо, Роселини ги истражувала темите за хомосексуалноста („Мислела дека општеството направила грешка што чинот на водење љубов или парење го гледа како чин на репродукција, кога всушност се користи и за други работи. Животните го користат за општествени настани, поврзување, решавање конфликти и слично.“) и мајчинските инстинкти, и објаснила дека нејзиното истражување влијаело на нејзината перспектива за општествените поими за убавина: „Ако ја погледнете природата, нема совршенство. Сè секогаш се развива и се прилагодува во зависност од притисокот на околината. Колку повеќе има разновидност, толку повеќе нешта ќе преживеат.“[18]

Роселини дебитирала со верзијата во живо на зеленото порно на Фестивалот на уметности во Аделаида на 15 март 2014 година и било топло примен од публиката. Шоуто било првото од програмата за 2014 година кое било распродадено.[22] Голем дел од продукцијата и документарната снимка од зад сцената беа снимени и режирани од нејзиниот внук, Томазо Роселини.

„Најмалиот циркус на светот“ на Роселини, сценска претстава која ја истражувала способноста на животните да размислуваат, беше премиерно изведена во мај 2018 година, во театарот Џером Робинс на Уметничкиот центар „Баришников“. Претставата „се осврнувала на научните откритија за животинските умови, интелигенцијата и емоциите. Придружена на сцената со различни животни портретирани од Пан, нејзиното тренирано куче, Роселини се трансформира во Аристотел, Декарт, Б.Ф. Скинер, Чарлс Дарвин и многу повеќе, за да испорачала жив монолог за сјајот на животинското царство [23].

Роселини ја извела „Линк линк циркус“ (како во Ринг Ринг) како придобивка за Центарот за изведувачки уметности „Гејтвеј“ од округот Сафолк, во Белпорт, Њујорк, јужниот брег на селото Лонг Ајленд, каде што е локален земјоделец на органски производи. „Линк линк циркус“ е изведена од Роселини во црно-црвен фрак на ринг мајсторот, со помош на нејзиното куче, Питер Пан, кој изведува неколку трикови и е костимиран како други животни, вклучувајќи пилешко и диносаурус. Покрај Роселини и Пан, продукцијата вклучувала и кукли, со кои ракувале кукларот Шујлер Биман, и фотографии, домашни филмови, анимации и извадоци од нејзината серија филмови „Зелено порно“ проектирани на голем екран зад сетот украсен со играчките од детството на Роселини. вклучувајќи бина со марионета и играчка исправено пијано, на кое Роселини свирела во шоуто. Сетот го дизајнирала Енди Бајерс, кој е и костимограф и композитор на шоуто. Во промовирањето на шоуто, кое било изведено двапати во The Gateway, Роселини се појави во Newsday на Лонг Ајленд.[24] Приходите од продукцијата на „Линк линк циркус“ на „Гејтвеј“ исто така беа во корист на Центарот за кино и медиумски уметности Плаза, непрофитна организација сместена во близина на домот на Роселини во Белпорт во Пачог, Њујорк .

Роселини била чест гостин наратор на Disney's Candlelight Processional во Walt Disney World, кој неодамна се појави во сезоните 2019 и 2022 година.[25]

Активизам[уреди | уреди извор]

Роселини е вклучена во напорите за зачувување. Таа е претседател и директор на Фондацијата Хауард Гилман - водечка институција фокусирана на зачувување на дивиот свет, уметноста, фотографијата и танцот [26] - и таа беше член на одборот на Мрежата за заштита на дивиот свет .[27] Таа доби 100.000 американски долари од Дизни за да помогне во нејзините напори за зачувување во тие две организации.[28] Таа, исто така, помагала во Конзервансијата на Централ Парк,[29] и е голем добротвор на Историското друштво Белпорт-Брукхевен во Белпорт, Лонг Ајленд, каде што е хонорарен жител.[30]

Роселини се занимавала со обука на кучиња водичи за слепи.[31] Таа е поранешен управник на куќата Џорџ Истман и почесен за наградата Џорџ Истман во 1997 година за нејзината поддршка за зачувување на филмот.[32] Таа е и национален амбасадор на Фондот на САД за УНИЦЕФ .[33]

Награди[уреди | уреди извор]

Роселини ја добила наградата Independent Spirit во 1987 година за најдобра главна женска улога за нејзината улога во Син сомот. Во 1997 година, таа добила номинација за Златен глобус за најдобра изведба на актерка во мини-серија или филм направен за ТВ за нејзината улога во Криминалот на векот и номинација за наградата Еми за извонредна гостин-актерка во драмска серија за нејзината работа. на телевизиската серија Чикаго Хоуп . Исто така во 1997 година, на Роселини му било доделена наградата Џорџ Истман.[34] Во 1998 година, таа добила почесно признание на 48. Меѓународен филмски фестивал во Берлин за нејзината улога во филмот Оставен багаж .[35] Во 2013 година, таа била наградена со Камера на Берлинале на 63. Меѓународен филмски фестивал во Берлин.[36] Во 2016 година, таа била доделена почесен докторат од Универзитетот ду Квебек во Монтреал.[37]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Роселини со Дејвид Линч на Канскиот филмски фестивал (1990)

Роселини имала двојно италијанско и американско државјанство.[38]

Таа била во брак со режисерот Мартин Скорсезе од 1979 до 1982 година[39] По завршувањето на нејзиниот брак со Скорсезе, таа била во брак со Џон Видеман од 1983 до 1986 година.[40]

Таа имала ќерка, Елетра Роселини Видеман (родена 1983 година) и посвоен син, Роберто Роселини (роден 1993 година).[41]

Филмскиот режисер Дејвид Линч и Роселини биле пар од 1986/1987 до 1990/1991 година. Роселини била свршен со англискиот актер Гери Олдман од 1994 до 1996 година.[42]

Таа отсекогаш живеела во близина на нејзината братска сестра близначка Исота Ингрид,[15] додека растела во Рим, Италија или живеела во Њујорк.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешки
1976 A Matter of Time Sister Pia
1979 The Meadow Eugenia
1980 In the Pope's Eye Isabella
1985 White Nights Darya Greenwood
1986 Blue Velvet Dorothy Vallens Independent Spirit Award for Best Female Lead
1987 Tough Guys Don't Dance Madeleine Regency Nominated—Razzie Award for Worst Supporting Actress
Siesta Marie Nominated—Razzie Award for Worst Supporting Actress
1988 Zelly and Me Mademoiselle Zelly
1989 Cousins Maria
Red Riding Hood Lady Jean
1990 Wild at Heart Perdita Durango
Dames Galantes Victoire
1991 Caccia Alla Vedova
1992 Death Becomes Her Lisle von Rhuman Saturn Award for Best Supporting Actress
1993 The Pickle Planet Cleveland Woman Uncredited
The Innocent Maria
Fearless Laura Klein
1994 Wyatt Earp Big Nose Kate
Immortal Beloved Anne Marie
1995 Croce e delizia Henriette
1996 Big Night Gabriella
The Funeral Clara
1998 Left Luggage Mrs. Kalman
The Impostors The Veiled Queen
2000 Il Cielo cade Kathcen
2002 Empire La Colombiana
Roger Dodger Joyce
2003 The Tulse Suitcases, Part 1: The Moab Story Mme. Moitessier
The Saddest Music in the World Lady Helen Port-Huntley
2004 The Tulse Luper Suitcases, Part 2: Vauz to the Sea Mme. Moitessier
Heights Liz
King of the Corner Rachel Spivak
2005 La Fiesta Del Chivo Urania
My Dad Is 100 Years Old Herself
2006 The Architect Julia Walters
Infamous Marella Agnelli
2007 The Last of Jews of Libya
2008 The Accidental Husband Mrs. Bollenbecker
2009 Two Lovers Ruth Kraditor
My Dog Tulip Ms. Cavenenini Voice
2010 The Solitude of Prime Numbers Adele
2011 Keyhole Haycinth
Chicken with Plums Parvine
Silent Life Gabriella
Late Bloomers Mary
2013 Enemy Adam's mother
2014 The Zigzag Kid Lola
2015 Closet Monster Buffy Voice
Joy Trudy
2018 Incredibles 2 Ambassador Henrietta Selick Voice
Vita & Virginia Lady Sackville
2019 Preludio- Il Film Voice
2021 Land of Dreams Jane
Marcel the Shell with Shoes On Connie Voice
2023 Cat Person
Problemista Post-production
Silent Retreat Michelle Keaton Post-production
Spaceman Post-production
Conclave Sister Agnes Filming

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешки
1989–1990 The Tracey Ullman Show Mae 3 episodes
1990 Ivory Hunters Maria DiConti Television movie
1991 Lies of the Twins Rachel Marks Television movie
1993 Fallen Angels Babe Lonsdale Episode: "The Frightening Frammis"
1994 The Gift Gabriella Television movie
1995 Tales from the Crypt Betty Spinelli Episode: "You, Murderer"
1996 Friends Herself Episode: "The One with Frank Jr."
1996 Crime of the Century Anna Hauptmann Television movie

Nominated—Golden Globe Award for Best Actress – Miniseries or Television Film
1997 Chicago Hope Professor Marina Giannini 2 episodes

Nominated—Primetime Emmy Award for Outstanding Guest Actress in a Drama Series
1997 The Odyssey Athena Miniseries; 2 episodes
1998 Merlin Nimue Miniseries; 2 episodes
1999 The Simpsons Astrid Weller (voice) Episode: "Mom and Pop Art"
2000 Don Quixote The Duchess Television movie
2002 Napoléon Joséphine de Beauharnais 4 episodes
2003 Monte Walsh Countess Martine Television movie
2004 Earthsea Thar Miniseries; 2 episodes
2004–2005 Alias Katya Derevko 5 episodes
2006 Infected Carla Plume Television movie
2006 Filthy Gorgeous Antonia Television movie
2007 30 Rock Bianca Donaghy 2 episodes
2008–2009 Green Porno Various animals and insects 18 episodes
2009 The Phantom Dr. Bella Lithia 2 episodes
2012 Treme Theresa Episode: "I Thought I Heard Buddy Bolden Say"
2013 The Blacklist Floriana Campo Episode: "The Freelancer"
2016–2017 Shut Eye Rita Marks 20 episodes
2019 Tuca & Bertie Pat (voice) Episode: "The Jelly Lakes"
2020–2021 The Owl House Bat Queen (voice) 3 episodes
2021 Domina Balbina Episode: "Rise"
2022 Julia Simone Beck Guest

Видео игри[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки
1996 година Goosebumps: Бегство од Хорорленд Лејди Кадавер Гласовна улога
1997 година Церемонија на невиноста Сабине Строхем Гласовна улога

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Isabella Rossellini“. The New York Times. 2014. Архивирано од изворникот на 25 January 2014. Посетено на 11 February 2014.

  - „18th June, Isabella Rossellini at 60 – The 60th birthday of Isabella Rossellini“. Magnum Photos. Посетено на 11 February 2014.

  - „Isabella Rossellini“. la Repubblica (италијански). Посетено на 11 February 2014.
 2. Mocci, Alessia (18 June 2010). „Isabella Rossellini: Happy Birthday!!! 18 giugno 2010“. SuperEva.it. Архивирано од изворникот на 10 February 2017. Посетено на 14 May 2011.
 3. MacNab, Geoffrey (6 September 2004). „Like Father...“. Guardian Unlimited. London: Guardian News and Media Limited. Посетено на 29 January 2007.
 4. Hoffman, Barbara (16 September 2000). „Isabella Rossellini Goes Into Training To Play A Jewish Mother Weighty Cultural Baggage“. New York Post.
 5. „Ingrid and Daughter have Tearful Reunion“. The Miami News. 8 July 1957.[мртва врска][мртва врска]
 6. Rossellini, Isabella (1997). „Deformity“. Some of Me. Random House. ISBN 978-0-679-45252-2. When I was eleven years old, I was diagnosed with scoliosis.
 7. Martone, Eric (2016). Italian Americans: The History and Culture of a People (англиски). ABC-CLIO. стр. 291. ISBN 9781610699952. Посетено на 25 April 2017.
 8. Wolf, William (9 August 1982). „Heiress to Greatness“. New York Magazine. New York Media, LLC. Посетено на 25 April 2017.
 9. „Lancôme Celebrates Timeless Beauty With Isabella Rossellini“. Brandchannel. 23 February 2018. Архивирано од изворникот на 1 April 2018. Посетено на 23 March 2018.
 10. „News: Actress Isabella Rossellini Joins Silversea“. Cruise Critic News. 11 October 2004. Посетено на 9 February 2007.
 11. „Silversea Cruises signs up Isabella Rossellini“. Marketing Week. Centaur Media plc. 21 October 2004. Посетено на 17 February 2014.
 12. „Isabella Rossellini brings her legendary looks to Sci Fi Channel's 'Earthsea' fantasy miniseries“. Temple Daily Telegram. 12 December 2004. Посетено на 17 February 2014.
 13. „Episode 4: Isabella Rossellini + Dean Kamen“. Iconoclasts: change the way you see celebrity. Sundance Channel L.L.C. Архивирано од изворникот на 9 November 2006. Посетено на 29 January 2007.
 14. 14,0 14,1 14,2 Luigi Tadini (8 May 2013). „ISABELLA ROSSELLINI ON HER NEW MOTHERHOOD WEB SERIES, MAMMAS“. Paper Mag. Paper Mag. Посетено на 17 February 2014.
 15. 15,0 15,1 „Twins: Isabella & Isotta Ingrid“. The Film Experience. Nathaniel Rogers. 31 May 2012. Посетено на 17 February 2014.
 16. Caryn James (8 May 2006). „Isabella Rossellini's Tribute to Her Father, Cinema's Great Neorealist Talking Belly“. The New York Times. Посетено на 17 February 2014.
 17. Maureen Ryan (30 January 2007). „Pee-wee, Isabella Rossellini and Pete's temptation: This week's '30 Rock'. Chicago Tribune. Архивирано од изворникот на 22 February 2014. Посетено на 17 February 2014.
 18. 18,0 18,1 Dee Jefferson (4 February 2014). „Green Porno: Isabella Rossellini“. Time Out Melbourne. Time Out Group Ltd. Архивирано од изворникот на 22 February 2014. Посетено на 17 February 2014.
 19. Clark, Alex (11 June 2006). „Daddy dearest“. The Guardian. Посетено на 17 February 2014.
 20. Richard, Michael Graham (9 March 2009). „Isabella Rossellini's Green Porno Renewed for a 3rd Season and a Book“. TreeHugger. Архивирано од изворникот на 12 December 2009. Посетено на 28 October 2009.
 21. Ernio Hernandez (11 December 2003). „Thomas Replaces Langella in McNally's The Stendhal Syndrome Off-Broadway“. Playbill. Playbill, Inc. Архивирано од изворникот на 22 February 2014. Посетено на 17 February 2014.
 22. Boland, Michaela (17 March 2014). „Isabella Rossellini's animal act wows the crowd“. The Australian. Посетено на 22 March 2014.
 23. „Isabella Rossellini“. Baryshnikov Arts Center. Архивирано од изворникот на 2019-02-19. Посетено на 2023-03-06.
 24. „Isabella Rossellini in "Link Link Circus" at Gateway Playhouse“. Newsday. Архивирано од изворникот на 2019-02-18. Посетено на 2023-03-06.
 25. Rossellini Candlelight Narrator 2014
 26. „Foundation Announces 2 New Grant Programs“. The New York Times. 21 February 2002.

  - „Famous Conservationists: Isabella Rossellini“. Animal Planet. Discovery Communications. Архивирано од изворникот на 8 October 2007. Посетено на 29 January 2007.
 27. „About WCN“. Wildlife Conservation Network. Wildlife Conservation Network, Inc. Архивирано од изворникот на 1 January 2007. Посетено на 29 January 2007.
 28. „Environmentality: Disney Wildlife Conservation Fund“. Disney Worldwide Outreach. Disney. Посетено на 29 January 2007.
 29. „Power Play - July 2004 - Isabella Rossellini“. Park and Recreation Magazine. National Recreation and Park Association. Архивирано од изворникот на 21 May 2006. Посетено на 29 January 2007.
 30. Mead, Julia C. (24 August 2003). „EXHIBITS; How the Gruccis' Pyrotechnics Grew“. The New York Times. Посетено на 2 December 2007.
 31. „Puppy Program“. Guide Dog Foundation for the Blind, Inc. Архивирано од изворникот на 15 December 2006. Посетено на 29 January 2007.

  - Dobnik, Verena (28 December 2004). „Rossellini gains new insight from guide dog training“. Chicago Sun-Times. The Chicago Sun-Times, Inc. Архивирано од изворникот на 18 August 2006. Посетено на 29 January 2007.
 32. „Press Room: Isabella Rossellini visits Eastman House May 1“. George Eastman House: International Museum of Photography and Film. George Eastman House. 29 March 2006. Архивирано од изворникот на 1 October 2006. Посетено на 29 January 2007.
 33. „News Releases: Angela Bassett, Alyssa Milano, Isabella Rossellini, Liv Tyler and Courtney B. Vance appointed National Ambassadors for the U.S. Fund for UNICEF“. United States Fund for UNICEF. 18 November 2003. Архивирано од изворникот на 7 January 2006. Посетено на 29 January 2007.
 34. List of award recipients Архивирано на {{{2}}}. at Eastman House web site
 35. „Berlinale: 1998 Prize Winners“. Berlin International Film Festival. Архивирано од изворникот на 12 October 2013. Посетено на 21 January 2012.
 36. „Berlinale Camera 2013 for Isabella Rossellini and Rosa von Praunheim“. Berlin International Film Festival. Архивирано од изворникот на 31 January 2013. Посетено на 28 January 2013.
 37. „Isabella Rossellini honoured by University of Quebec“. CTV News. 15 April 2016. Посетено на 17 April 2016.
 38. Rossellini, Isabella (6 November 2001). „In Defense of Fallaci“. The New York Times. Посетено на 9 February 2007.
 39. „Isabella Rossellini“. Movies Yahoo!. Посетено на 22 June 2014.
 40. Празен навод (help)
 41. „Roberto Rossellini“. IMDb. Посетено на 22 June 2014.
 42. Werner, Laurie (28 January 1995). „In Search of Gary Oldman : The Actor's Onscreen Intensity Belies His Lighter Side“. Los Angeles Times. New York. Посетено на 26 August 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]