Аболиционизам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нели сум и јас човек и брат?

Аболиционизам е движење за ставање крај на ропството и еманципирање на робовите од западна Европа и Америка.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: