Томе Пачовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Томислав Пачовски)
Прејди на: содржини, барај
Томислав Пачовски
Tomislav-pacovski-1344797542.jpg
Лични податоци
Полно име Томислав Пачовски
Роден во    Битола, СР Македонија СР Македонија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Положба голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Вардар Вардар
Број 12
Младинска кариера
1997-1999 ФК Пелистер
Сениорска кариера1
Години Клуб Наст. (гл-ви)*
1999-2005
2004 ( позајмица )
2005 ( позајмица )
2005–2008
2008-2009
2009-
ФК Пелистер
ФК Брегалница (Делчево)
ФК Ионикос
ФК Работнички
ФК Вардар
ФК Герминал Бершот
62 (0)
15 (0)
1 (0)
58 (1)
27 (1)
47 (0)   
Репрезентација2
2007- Македонија Македонија 21 (0)

1 Настапи и постигнати голови како сениор
се брои само домашна лига
(тековно за 5 February 2011 г.)
2 Податоците за репрезентација се тековни
за 15 November 2011 г.
* Настапи (Голови)

Томислав "Томе" Пачовски (Битола, 28 јуни 1985) е македонски фудбалер кој игра за ФК Герминал Бершот[1] во белгиското фудбалско првенство и за фудбалската репрезентација на Македонија.

За фудбалската репрезентација на Македонија има брането 21 натпревар, а во својата кариера има постигнато и 2 гола.

Наводи[уреди | уреди извор]