Џигме Кесар Намѓел Вангчук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џигме Кесар Намѓел Вангчук
Jigme khesar namgyel wangchuck name.svg
[[File:King Jigme Khesar Namgyel Wangchuck (edit).jpg|frameless|alt=]]
Владеење 14 декември 2006 - сè уште
Крунисување 6 ноември 2008
Претходник Џигме Синѓе Вангчук
Наследник Џигмел Уѓен Вангчук
Придружник на Џецун Пема
Династија Вангчук
Татко Џигме Синѓе Вангчук
Мајка Церинг Јангдон
Верска определба ваџрајански будизам

Џигме Кесар Намѓел Вангчук (ѕонгка: འཇིགས་མེད་གེ་སར་རྣམ་རྒྱལ་དབང་ཕྱུག་[1]), р. 21 февруари 1980) е петтиот крал на Бутан („друк ѓалпо“) и поглавар на династијата Вангчук.[2] Станал крал на Бутан на 14 декември 2006, а официјалното крунисување се одржало на 6 ноември 2008.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A Legacy of Two Kings“. Bhutan Department of Information Technology. http://www.bhutan2008.bt/dz/node/529. посет. 6 ноември 2008 г. 
  2. Das, Biswajyoti (18 декември 2006). „Bhutan's new king committed to democracy“. Boston Globe. http://www.boston.com/news/world/asia/articles/2006/12/18/bhutans_new_king_committed_to_democracy/?rss_id=Boston.com+%2F+News. посет. 9 ноември 2008 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]