Џигме Кесар Намѓел Вангчук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џигме Кесар Намѓел Вангчук
Крал на Бутан
На престол14 декември 2006 - сè уште
Крунисување6 ноември 2008
ПретходникЏигме Синѓе Вангчук
наследникЏигмел Уѓен Вангчук
СопругаЏецун Пема
ДинастијаВангчук
ТаткоЏигме Синѓе Вангчук
МајкаЦеринг Јангдон
Вероисповедваџрајански будизам

Џигме Кесар Намѓел Вангчук (ѕонгка: འཇིགས་མེད་གེ་སར་རྣམ་རྒྱལ་དབང་ཕྱུག་[1]), р. 21 февруари 1980) е петтиот крал на Бутан („друк ѓалпо“) и поглавар на династијата Вангчук.[2] Станал крал на Бутан на 14 декември 2006, а официјалното крунисување се одржало на 6 ноември 2008.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A Legacy of Two Kings“. Bhutan Department of Information Technology. Посетено на 6 ноември 2008.
  2. Das, Biswajyoti (18 декември 2006). „Bhutan's new king committed to democracy“. Boston Globe. Архивирано од изворникот на 2007-03-12. Посетено на 9 ноември 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]