Џони Вајсмилер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џони Вајсмилер
Роден 2 јуни1904
Темисвар, Австроунгарија (денешен Темишвар, Романија)
Починал 20 јануари 1984
Акапулко, Мексико

Џони Вајсмилер (роден како: Weissmüller János; 2 јуни 1904 - 20 јануари 1984) бил американски пливач и глумец, кој бил еден од најдобрите пливачи на 20-тите години од XX век. Има добиено пет Олимписки златни медали и еден бронзен. Има победено на 52 Американски национални натпревари и има поставено 67 светски рекорди. После пливачката кариера, станува шестиот глумец кој го глуми Тарзан и е најпознатиот глумец на Тарзан.