Берт Грабш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берт Грабш
Грабш на олимпискиот хронометар 2012 во Лондон
Лични податоци
Цело имеБерт Грабш
Роден19 јуни 1975 (1975-06-19) (46 г.)
Витенберг, Источна Германија
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар
Професионални клубови
1999–2000
2001–2006
2007–2011
2012–2013
Team Cologne
Фонак
Т-Мобајл Тим
Омега Парма-Квик Степ
Значајни победи
Вуелта а Еспања, 1 етапа
Светски хронометарски првак (2008)
Германски национален хронометарски првак (2007, 2008, 2009, 2011)
Трка околу Саксонија (2008)
Последна промена
12 јануари 2014

Берт Грабш (германски: Bert Grabsch; р. 19 јуни 1975 во Витенберг) — поранешен германски професионален друмски велосипедист, кој настапувал од 1999 до 2013.[1] Тој е помлад брат на друмскиот велосипедист Ралф Грабш и поранешен светски хронометарски првак, освојувајќи ја титулата во Варезе, Италија на 25 септември 2008.

Настапил на олимписките игри во Пекинг 2008 на друмската трка, каде не завршил и индидивидуалниот хронометар, каде завршил тринаесетти.[2]

Грабш се повлекол на крајот на сезоната 2013, по петнаесет години поминати како професионален возач.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1998
1. Етапа 4 Реџо-Тур
9. Краен пласман Вуелта Сиклиста де Чиле
1999
1. Етапа 5 Реџо-Тур
6. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
9. Краен пласман Трка околу Германија
2000
1. Хел ван хет Мергеланд
3. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
3. Стадспрејс Герардсберген
4. Трка околу Франкфурт
5. ГП Руди Дененс
7. Краен пласман Трка околу Рајнската област-Пфалц
10. Краен пласман Мировна трка
2001
2. Трка околу Келн
2. Џиро дел Мендрисиото
3. ГП Еди Меркс
5. Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 2
6. Краен пласман Трка околу Германија
7. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
1. Етапа 5
7. Краен пласман Трка околу Рајнската област-Пфалц
2002
1. Етапа 1 Вуелта а Бургос
10. Трка околу Келн
2004
6. ЛУК Челинџ Хроно Бил
7. Краен пласман Три дена Де Пане
7. ГП Пино Черами
2005
1. Трка околу Хајнлајте
2. Ајндховен Екипен хронометар
10. HEW Класик
2007
1. MaillotAlemania.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 8 (ITT) Вуелта а Еспања
2. Краен пласман Трка околу Баварија
3. Шпаркасен Џиро Бохум
2008
1. MaillotMundialCrono.PNG Светски хронометарски првак
1. MaillotAlemania.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Саксонија
1. Етапа 4
1. Етапа 6 (ITT) Трка околу Австрија
2009
1. MaillotAlemania.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 4 (ITT) Критериум ду Дофине Либере
2011
1. MaillotAlemania.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 7 (ITT) Трка околу Австрија
5. Краен пласман Три дена Де Пане
2012
2. Национално хронометарско првенство

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
Џиро
Тур 81 103 107 105 134
Вуелта

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Вестемајер, Сузан (28 октомври 2013). „Грабш се повлекува по 15-годишна кариера“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 21 декември 2013.
  2. „Олимписки резултати“. Архивирано од изворникот на 2010-06-22. Посетено на 2012-08-22.
Спортски позиции
Претходник
Фабијан Канчелара
Светски хронометарски првак
2008
Наследник
Фабијан Канчелара