Мајкл Џеј Фокс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајкл Џеј Фокс
На доделувањето на Еми наградите во 1988
Роден(а)Мајкл Ендрју Фокс
Активен1973 - денес
СопружникТрејси Полан (1988 - денес)
4 деца

Мајкл Џеј Фокс (англиски: Michael J. Fox) - канадски глумец, најпознат по своите улоги во трилогијата „Враќање во иднината“, „Семејни врски“ и „Лудиот Град“.

Кратка биографија[уреди | уреди извор]

Мајкл Џ. Фокс е син на канадски офицер. Роден е на 9 јуни 1961 во Едмонтон, Канада. Подоцна се преселил во САД и живеел во тешки услови додека не ја добил зелената карта.

Кариера[уреди | уреди извор]

Првото телевизиско деби Фокс го имал во Ванкувер на возраст од 15 години. По преселбата во САД, тој добил улогата во неделната серија „Палмерстаун“, како и споредна улога во филмот „Полноќно лудило“. Во 1982 година почнал со снимањето на хумористичната серија „Семејни врски“ на која работел до 1989 година. Неговата филмска кариера ја одбележуваат филмовите: „Враќање во иднината“ (1985), „Тајната на мојот успех“ (1987) и „Жртви на војната“ (1989). Во 1996 година тој ѝ се вратил на телевизијата и почнал со снимањето на првиот серијал од хумористичната серија „Лудиот град“, каде што ја играл улогата на Мајкл Флаерти, заменик на градоначалникот на Њујорк. Оваа серија доживеала огромен успех и се прикажувала во текот на шест години при што подоцна него заменил Чарли Шин). Во 1991 година, на Фокс му била дијагностицирана Паркинсонова болест и поради влошување на состојбата, во 1998 година речиси се повлекол од глумата. Сепак, во 1996 година тој глумел во филмот „Марс напаѓа“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]