Лудиот град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лудиот град
Spica serija Ludiot Grad.jpg
Екранска снимка од шпицата во 1. сезона
Создадена од Бил Лоренс
Гери Дејвид Голденберг
Улоги Мајкл Џеј Фокс (1996-2000)
Чарли Шин (2000-2002)
Бери Боствик
Ричард Кајнд
Мајкл Боутман
Алан Рак
Хедер Локлир (1999-2002)
Кони Бритон (1996-2000)
Александар Чаплин (1996-2000)
Џенифер Еспосито (1997-1999)
Карла Гуџино (1996)
Викторија Дилард (1996-2000)
Лана Париља (2000-2001)
Земја на потекло  САД
Бр. на сезони 6
Бр. на епизоди 145 (список на епизоди)
Продукција
Времетраење 22 минути
Прикажување
Првична мрежа ABC
Сликов формат 4:3
Првично прикажување 17 септември 1996 – 30 април 2002
Надворешни врски
Мрежна страница fxnetworks.com/shows/spincity/

Лудиот град е американска телевизиска серија - ситком емитувана на телевизијата NBC од 1996 до 2002. Создадена е од Гери Дејвид Голдберг и Бил Лоренс. Серијата беше укината во 2002 поради слаба гледаност во таа сезона.

Во Македонија, Лудиот град беше емитувана на А1 телевизија.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Мајкл Флаерти е заменик на градоначалникот. Тој обично е смирен и добро организиран кога се работи за неговиот професионален живот, меѓутоа понекогаш „полудува“ кога се работи за приватниот живот.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: