Лудиот град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудиот град
Екранска снимка од шпицата во 1. сезона
Создадена одБил Лоренс
Гери Дејвид Голденберг
УлогиМајкл Џеј Фокс (1996-2000)
Чарли Шин (2000-2002)
Бери Боствик
Ричард Кајнд
Мајкл Боутман
Алан Рак
Хедер Локлир (1999-2002)
Кони Бритон (1996-2000)
Александар Чаплин (1996-2000)
Џенифер Еспосито (1997-1999)
Карла Гуџино (1996)
Викторија Дилард (1996-2000)
Лана Париља (2000-2001)
Земја на потекло САД
Бр. на сезони6
Бр. на епизоди145 (список на епизоди)
Продукција
Времетраење22 минути
Прикажување
Првична мрежаABC
Сликов формат4:3
Првично прикажување17 септември 1996 – 30 април 2002
Надворешни врски
Мрежна страницаfxnetworks.com/shows/spincity/

Лудиот град е американска телевизиска серија - ситком емитувана на телевизијата NBC‏‎ од 1996 до 2002. Создадена е од Гери Дејвид Голдберг и Бил Лоренс. Серијата беше укината во 2002 поради слаба гледаност во таа сезона.

Во Македонија, Лудиот град беше емитувана на А1 телевизија.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Мајкл Флаерти е заменик на градоначалникот. Тој обично е смирен и добро организиран кога се работи за неговиот професионален живот, меѓутоа понекогаш „полудува“ кога се работи за приватниот живот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: