Тим Макорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tim McCord Тим Макорд
Основни податоци
Роден(а)28 јуни 1979(1979-06-28)(44 г.)
Сакраменто, Калифорнија, САД
Жанр(ови)Алтернативен метал
Занимање/њаМузичар, текстописец
Инструментибас, гитара
Мрежно местоEvanescence.com
Тим Макорд

Тимоти Макорд (анг.Timothy McCord роден 28 јуни 1979 во Сакраменто, Калифорнија) е прогласен за басист на американскиот рок-бенд Evanescence (транскр: Еванесенс) уште од август 2006 година. Тој го заменил басистот Вил Бојд кој го напуштил бендот во средината на 2006. Претходно, Тим Макорд е најпознат како гитарист на бендот The Revolution Smile од 2000 до 2004 година.

Бенд Проекти[уреди | уреди извор]

  • Rings of Saturn - ? (?-?)
  • Double Think - гитара (?-?)
  • The Revolution Smile - гитара (2000-2004)
  • Quitter - бас, клавијатура (2000-2004)
  • The Snobs - гитара (2006-сега)
  • Evanescence - бас (2006-сега)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]