Прејди на содржината

Sweet Sacrifice

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Sweet Sacrifice“
Сингл од Evanescence
од албумот The Open Door
Издаден 25 мај 2010
(Германија)[1]
Формат ЦД сингл, дигитален даунлоад
Снимен 2006
Жанр Алтернативен метал
Должина 3:05
Издавачка куќа Wind-up
Композитор Ејми Ли, Тери Балсамо
Хронологија на синглови на Evanescence
Lithium
(2007)
Sweet Sacrifice
(2007)
Good Enough
(2007)

Sweet Sacrifice“ е песна од американскиот рок бенд Evanescence. Издадена е на 25 мај 2007 година како трет сингл од нивниот втор студиски албум The Open Door. Напишана е од Ејми Ли и Тери Балсамо. Отпрвин трет сингл требало да биде песната „All That I'm Living For“, но според реакциите на обожавателите и барањата на бендот, издавачката куќа заклучила дека тоа треба да биде песната „Sweet Sacrifice“.[2]

Издавање[уреди | уреди извор]

Бендот изјавил на концертите во живо и на интернет дека третиот сингл од нивниот албум The Open Door, ќе биде „All That I'm Living For“, но по барање на бендот и обожавателите издавачката куќа Wind-up Records одлучила тоа да биде „Sweet Sacrifice“. Оригиналниот сингл беше издаден во Германија на 25 мај 2007.

Оригиналниот сингл бил издаден во Германија на 25 мај 2007 година.[1] Иако други физички издавања не зе забележани, има повеќе копии овозможени за дигитално спуштање.

Музичкото видео за песната е номинирано за Најдобра Хард Рок Изведба и на 50те Греми Награди.

Позадина[уреди | уреди извор]

Во интервју за VH1, Ејми Ли рекла:

Ова е една од песните во The Open Door што е за истата тешка врска која беше инспирација за сите песни од Fallen. Требаше оваа песна да ја ставиме на почетокот, но сега има посилно гледиште на ситуацијата отколку во Fallen. Овде песната не вели, "Јас сум заробена во стравот и некој нека ме спаси." Овде вели, "Стравот е само во нашите мозоци ... Јас не се плашам повеќе."[3]

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Делови од спотот на песната Sweet Sacrifice

Музичкото видео за песната бил снимен во Бурбанк, Калифорнија помеѓу 9 и 10 март во 2007 година. Спотот се најде на интернет на 4 април 2007 година. Потоа се појавило на Yahoo! Music на 5 април.[4] Фан клубот на бендот имал натпревар во кој на два натпреварувачи им било дозволено да го гледаат видеото.[5]

Во интервју за MTV News, Ејми Ли рекла,

Има повеќе настапи во живо. Нема многу трикови, волци или нешто друго. Повеќе е само за песната и дека таа е уникатна за нас. Бидејќи песната е еден од нашите најтешки синглови, ние навистина сакавме да се фокусираме на изведбата [6]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Базик Макси ЦД (Дел 1)[1]

Бр. Наслов Траење
1. „Sweet Sacrifice“ (Албум верзија) 3:05
2. „Weight of the World“ (Во живо од Токио) 3:44

Премиум Макси ЦД (Дел 2)[7]

Бр. Наслов Траење
1. „Sweet Sacrifice“ (Албум верзија) 3:05
2. „Weight of the World“ (Во живо од Токио) 3:44
3. „Sweet Sacrifice“ (Радио микс) 3:03
4. „Интервју со Ејми Ли и Џон Лекомп“   5:07
 • Интервјуот е снимано за AOL Music во SonyBMG Studios во Њујорк на 3 август 2006. Во него Ејми Ли и Џон Лекомп зборуваат за креативниот процес на снимањето на The Open Door, а исто така и нивните музички мислења.

Искачувања на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2007)
Позиција
Турција Топ 20 Табела[8] 11
Португалија Синглови Топ 50[9] 24
Геманија Синглови Топ 100[9] 75
Билборд Мејнстрим Рок Песни[10] 24

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Sweet Sacrifice/Basic [Maxi-CD]“. Amazon.de. Посетено на 2007-06-28.
 2. Lee, Amy (2007-01-29). „change of heart“. EvThreads.com. Архивирано од изворникот на 2012-02-06. Посетено на 2007-01-30.
 3. Bottomley, C (2006-09-18). „Evanescence: Amy Lee Explains the New Songs“. VH1.com. Архивирано од изворникот на 2007-10-28. Посетено на 2007-02-02.
 4. „Evanescence Music Videos on Yahoo! Music“. Yahoo! Music. 2007-04-05. Архивирано од изворникот на 2007-04-06. Посетено на 2007-04-05.
 5. „EvClub Insider Contest“. EvThreads.com. 2007-02-24. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2007-03-29.
 6. Moss, Corey (2007-03-26). „Evanescence's Lee Laughs At 'Idol,' Promises Less Fluff In 'Sweet' Clip“. MTV News. Посетено на 2007-03-29.
 7. „Sweet Sacrifice/Premium [Maxi-CD]“. Amazon.de. Посетено на 2007-06-28.
 8. „Yabanci Sarki“. Billboard Türkiye (9): . 90. 2007. ISSN 1307-0959.
 9. 9,0 9,1 „Evanescence - Sweet Sacrifice“. Acharts.us. Посетено на 2008-08-20.
 10. „The Open door:Charts & Awards:Billboard singles“. Allmusic.com. Посетено на 5 јули 2010.