Прејди на содржината

Дискографија на Evanescence

Од Википедија — слободната енциклопедија

Evanescence во 2006. Од лево на десно: Џон Лекомп, Ејми Ли, Тери Балсамо, Роки Греј, и Тим Макорд
Дискографија на Evanescence
Изданија
Студиски албуми 2
Албуми во живо 1
EP-а 3
Синглови 11
Видео спотови 8
Демо 1

Ова е дискографијата на Evanescence, рок бенд од Литл Рок, Арканзас, САД. Имаат издадено повеќе од дваесет милиони копии ширум светот, од кои само десет милиони во САД.[1][2]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Година Албум Позиција[3][4][5][6][7][8] Сертификации
Продажби
САД О.К КАН АВС НЗ ГЕР ФРА ИТА АВТ НОР
2003 Fallen 3 1 1 1 2 2 2 3 1 3
 • САД: 7,269,000+
 • Обединетото Кралство: 900,000+
 • Европа: 3,000,000+
 • Ширум светот: 15,000,000+[13]
2006 The Open Door

1 2 2 1 2 1 2 2 2 3
 • САД: 2× Платина[10]
 • АВС: 2x Платина[14]
 • КАН: 2× Платина[11]
 • НЗ: Златна
 • ЕВ: Платина[15]
 • САД: 2,077,000+[16]
 • Обединетото Кралство: 300,000+
 • Европа: 1,000,000+
 • Ширум светот: 6,000,000+[17]

Албуми во живо[уреди | уреди извор]

Година Албум Позиција[3][4][5][6][7][8] Сертификации Продажби
САД КАН АВС НЗ ГЕР ФРА ИТА
2004 Anywhere but Home

39 17 35 40 19 22 19
 • Канада: Дијамантска[11]
 • САД: Златна[10]
 • САД: 664,000+[18]
 • Ширум светот: 1,000,000+[19]

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Сингл Позиција на табелите[20] Сертификации Албум
САД
[21]
САД
Alt.

[21]
САД
Main.

[21]
ОК КАН АВС НЗ ИРС ГЕР ФРА ИТА
2003 "Bring Me to Life" 5 1 11 1 1 1 3 2 2 5 1
 • САД: Платина
 • Австралија: 2x Платина
 • Нов Зеланд: Платина
Fallen
"Going Under" 5 26 8 11 14 4 18 15 16 9
 • Австралија: Злато
"My Immortal"[A] 7 7 1 4 2 20 5 11 3
 • Австралија: Платина
 • САД: Злато
2004 "Everybody's Fool" 36 24 23 7 32 8
2006 "Call Me When You're Sober" 10 4 5 4 3 5 3 13 13 20 3
 • САД: Платина
 • Австралија: Злато
The Open Door
2007 "Lithium" 37 39 32 26 16 30 44 3
"Sweet Sacrifice" 24 75 91
"Good Enough"
"—" покажува дека не се искачил на табелата, не е издаден, или нема датум на издавање.

Промоционални синглови[уреди | уреди извор]

Година Песна Албум
2004 "Imaginary"[B] Fallen
"Missing"[C] Anywhere but Home
2007 "Weight of the World"[D] The Open Door
Забелешки
 • A^ Се искачи и на #19 на табелата во САД Hot Adult Contemporary Tracks.
 • B^ Издаден како промо сингл само во Шпанија.
 • C^ Издаден како радио сингл само во Европа и Јужна Америка.
 • D^ Издаден како промо сингл само во Колумбија.

Целосна Список на снимања на бендот[уреди | уреди извор]

Ангелот на тагата бил инспирација за омотот на албумот Evanescence EP

EP албуми[уреди | уреди извор]

Evanescence EP (Декември 1998)
 1. "Where Will You Go" (EP верзија) – 3:50
 2. "Solitude" – 5:45
 3. "Imaginary" (EP верзија) – 4:01
 4. "Exodus" – 3:07
 5. "So Close" – 4:30
 6. "Understanding" – 7:25
 7. "The End" – 1:58
Sound Asleep EP / Whisper EP (Август 1999)
 1. "Give unto Me" (Sound Asleep верзија; инструментална) – 2:01
 2. "Whisper" (Sound Asleep верзија ) – 4:16
 3. "Understanding" (Sound Asleep верзија) – 4:51
 4. "Forgive Me" – 3:02
 5. "Understanding" (оригинална верија, но подолга) – 7:30
 6. "Ascension of the Spirit" (инструментална) – 11:46
Mystary EP (January 2003)
 1. "My Last Breath" – 4:07
 2. "My Immortal" (Mystary верзија) – 4:39
 3. "Farther Away" – 3:59
 4. "Everybody's Fool" – 3:15
 5. "Imaginary" (Mystary верзија) – 4:17

Демо ЦД-а[уреди | уреди извор]

Origin (Ноември 4, 2000)
 1. "Anywhere (мал дел)" – 0:25
 2. "Origin" – 0:35
 3. "Whisper" (Origin верзија) – 3:56
 4. "Imaginary" (Origin верзија) – 3:33
 5. "My Immortal" (Origin верзија) – 4:24
 6. "Where Will You Go" (Origin верзија) – 3:48
 7. "Field of Innocence" – 5:15
 8. "Even in Death" – 4:17
 9. "Anywhere" – 6:04
 10. "Lies" – 3:54
 11. "Away from Me" – 3:30
 12. "Eternal" (инструментална) – 7:22

Албуми[уреди | уреди извор]

Fallen (4 март 2003)
 1. "Going Under" – 3:20
 2. "Bring Me to Life" – 3:59
 3. "Everybody's Fool" – 3:15
 4. "My Immortal" – 4:28
 5. "Haunted" – 3:07
 6. "Tourniquet" – 4:47
 7. "Imaginary" – 4:17
 8. "Taking Over Me" – 3:49
 9. "Hello" – 3:25
 10. "My Last Breath" – 4:10
 11. "Whisper" – 5:30
 12. "My Immortal" (Бенд верзија)

    Јапонски бонус песни

 1. "Farther Away"
 2. "My Immortal" (Бенд верзија, возможна само во подоцните копии)
Anywhere but Home (албум во живо) (23 ноември 2004)
 1. "Haunted" – 4:04
 2. "Going Under" – 3:57
 3. "Taking Over Me" – 3:57
 4. "Everybody's Fool" – 3:40
 5. "Thoughtless" (песна од Korn, препеана од Evanescence) – 4:37
 6. "My Last Breath" – 3:53
 7. "Farther Away" – 5:02
 8. "Breathe No More" – 3:33
 9. "My Immortal" – 4:38
 10. "Bring Me to Life" – 4:43
 11. "Tourniquet" – 4:17
 12. "Imaginary" – 5:25
 13. "Whisper" – 5:45
 14. "Missing" (снимана во студио) – 4:15
The Open Door (3 октомври 2006)
 1. "Sweet Sacrifice" – 3:05
 2. "Call Me When You're Sober" – 3:34
 3. "Weight of the World" – 3:38
 4. "Lithium" – 3:44
 5. "Cloud Nine" – 4:22
 6. "Snow White Queen" – 4:22
 7. "Lacrymosa" – 3:37
 8. "Like You" – 4:17
 9. "Lose Control" – 4:50
 10. "The Only One" – 4:40
 11. "Your Star" – 4:43
 12. "All That I'm Living For" – 3:48
 13. "Good Enough" – 5:31

    Јапонско издавање

 1. "Call Me When You're Sober" (Акустична)

Синглови[уреди | уреди извор]

"Bring Me to Life" (април 2003)
 1. "Bring Me to Life" (албум верзија)
 2. "Bring Me to Life" (микс)
 3. "Farther Away" (албум верзија)
 4. "Missing" (албум верзија)

    Subsequent pressings

 1. "Bring Me to Life" (музичко видео)
"Going Under" (септември 2003)
 1. "Going Under" (албум верзија)
 2. "Going Under" (акустична верзија во живо)
 3. "Heart Shaped Box" (песна од Nirvana, препеана од Evanescence)
 4. "Going Under" (музичко видео)
"My Immortal" (Декември 2003)
 1. "My Immortal" (бенд веризја)
 2. "My Immortal" (албум верзија)
 3. "Haunted" (во живо на @ AOL sessions)
 4. "My Immortal" (во живо во Колоњ)
"Everybody's Fool" (мај 2004)
 1. "Everybody's Fool" (албум верзија)
 2. "Taking Over Me" (во живо од Колоњ)
 3. "Whisper" (во живо од Колоњ)(инструментална)
"Call Me When You're Sober" (септември 2006)
 1. "Call Me When You're Sober" (албум верзија)
 2. "Call Me When You're Sober" (акустична верзија)

    Макси сингл

 1. "Правење на видеото"
 2. "Call Me When You're Sober" (видео)
"Lithium" (јануари 2007)
 1. "Lithium"
 2. "The Last Song I'm Wasting on You"

    Макси Сингл

 1. "All That I'm Living For" (акустична во живо)
 2. "Lithium" (акустична во живо) (Видео)
"Sweet Sacrifice" (Мај 2007)
 1. "Sweet Sacrifice" (албум верзија)
 2. "Weight of the World" (во живо од Токио)

    Макси Сингл

 1. "Sweet Sacrifice" (Радио Микс)
 2. "An Interview with Amy and John" (Видео)
"Good Enough" (Декември, 2007)
 1. "Good Enough" (Радио верзија)
 2. "Good Enough" (акустична верзија од Intl Live)

    Макси Сингл

 1. "Your Star" (Во живо од Токио)
 2. "Good Enough" (Видео)

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Година Песна Албум Продуценти
2003 "Bring Me to Life" Fallen Филип Столзи
"Going Under"
"My Immortal" Дејвид Мулд[22]
2004 "Everybody's Fool" Филип Столзи
2006 "Call Me When You're Sober" The Open Door Марк Веб
"Lithium" Паул Федор
2007 "Sweet Sacrifice" П. Р. Броун
"Good Enough" Марк Веб и Рич Ли

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Legends and Lyrics // Songwriters in the Round // PBS Music Show“. Legendsandlyrics.com. Архивирано од изворникот на 2010-11-25. Посетено на 2010-11-24.
 2. „Chart Watch Extra: The Top 20 New Acts Of The 2000s - Chart Watch“. New.music.yahoo.com. Посетено на 2010-11-24.
 3. 3,0 3,1 „New Zealand albums and singles peaks“. Архивирано од изворникот на 2008-02-12. Посетено на 2007-06-09.
 4. 4,0 4,1 „Germany albums and singles charts (Search tool)“. Charts-surfer.de. Архивирано од изворникот на 2007-07-02. Посетено на 2007-06-09.
 5. 5,0 5,1 „France albums and singles peaks“. LesCharts.com. Посетено на 2007-06-09.
 6. 6,0 6,1 „U.S. and Canada albums and singles peaks“. AllMusic.com. Посетено на 2007-06-09.
 7. 7,0 7,1 „United Kingdom albums and singles peaks (Search tool)“. EveryHit.com. Посетено на 2007-06-09.
 8. 8,0 8,1 „Australia albums and singles charts“. Onmc.iinet.net.au. Архивирано од изворникот на 2015-08-13. Посетено на 2007-06-09.
 9. „ARIA Charts - Accreditations - 2003 Albums“.
 10. 10,0 10,1 10,2 „Recording Industry Association of America (Search tool)“. RIAA.com. Посетено на 2007-06-09.
 11. 11,0 11,1 11,2 CRIA Gold & Platinum certifications for December 2006 Архивирано на 7 мај 2013 г.. Retrieved July 25, 2007.
 12. „Certified Awards Search“. Архивирано од изворникот на 2017-10-06.
 13. „Second Cup Cafe: Amy Lee Of Evanescence“. CBS News. 2007-11-10. Посетено на 2007-11-21.
 14. „ARIA Charts - Accreditations - 2006 Albums“.
 15. „IFPI Platinum Europe Awards - 2006“. Архивирано од изворникот на 2012-05-05.
 16. „Week Ending Oct. 10, 2010: A Record Nobody Wanted To Set - Chart Watch“. New.music.yahoo.com. 2010-10-13. Посетено на 2010-11-24.[мртва врска]
 17. Hartzler, Amy (2009-06-19). „News: Will the real Slim Shady please stand up?“. Evanescence.com. Посетено на 2009-06-19.
 18. „Week Ending Oct. 10, 2010: A Record Nobody Wanted To Set - Chart Watch“. New.music.yahoo.com. 2010-10-13. Посетено на 2010-11-24.[мртва врска]
 19. (26 април 2006). "Evanescence Steps Through "The Open Door"". Соопштение за печат.  посет. 9 јуни 2007 г Архивирано на 2 мај 2006 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2006-05-02. Посетено на 2011-02-22.
 20. „Evanescence worldwide charts“. MusicSquare.net. Архивирано од изворникот на 2007-09-29. Посетено на 2007-06-09.
 21. 21,0 21,1 21,2 American singles chart
 22. „David Mould Videos“. Roxwel.com. Посетено на 2009-09-06.[мртва врска]