Прејди на содржината

Роки Греј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роки Греј
Родено имеВилијам Греј
Роден(а)2 јули 1974
Џексонвил (Арканзас), САД
ЖанровиАлтернативен метал, христијански метал, дет метал
ЗанимањаМузичар, текстописец
ИнструментиТапани
Гитара
Бас
Клавир
Вокал
ИздавачиUniversal Republic,[1] Solid State
СоработнициLiving Sacrifice, Soul Embraced, Mourningside, We Are the Fallen, Evanescence

Вилијам „Роки“ Греј (анг.William "Rocky" Gray, роден 2 јули 1974 во Џексонвил, Арканзас, САД) е тапанар и гитарист кој бил дел од сцената на метал сцената во Арканзас уште од раните 1990-ти. Тој е најпознат како водечки гитарист на бендот, Living Sacrifice и тапанар на бендот, We Are the Fallen.[2] Тој исто така свири на тапани за бендовите Soul Embraced, Mourningside, и Machina, а тој е и еден од формирачите на рок бендот Evanescence. Греј е оженет со Ренè Греј и има две деца со неа, Абрахам и Мадисон. Моментално живее во Литл Рок, Арканзас.

  1. „Universal Republic Records Signs New Rock Band We Are the Fallen“. Reuters. October 28, 2009. Архивирано од изворникот на 2013-02-05. Посетено на 2011-02-02.
  2. „Carly Smithson to join forces with ex-Evanescence musicians to become the Fallen“. LA Times. June 18, 2009. Посетено на June 18, 2009.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]