Tear the World Down

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Tear the World Down“
Студиски албум од We Are the Fallen
Издаден10 мај 2010 (2010-05-10)
Снименоктомври 2009 - декември 2009
ЖанрГотски метал, алтернативен метал, симфониски рок
Траење46:13
Издавачка куќаUniversal Republic
ПродуцентWe Are the Fallen
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[1]
Entertainment Weekly B–
Rock Sound 8/10 ѕвездички
Sputnikmusic (2/5)[2]

Tear the World Down e името на првиот студиски албум на готик метал бендот We Are the Fallen. Издаден е во Обединетото Кралство на 10 мај 2010 година, а во САД на 11 мај 2010, а ги издала издавачката куќа Universal Republic. Албумот ги вклучува нивните два први синглови „Bury Me Alive“ и „Tear the World Down“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. Наслов Траење
1. Bury Me Alive“   4:46
2. „Burn“   3:43
3. „Paradigm“   3:55
4. „Don't Leave Me Behind“   3:33
5. „Sleep Well, My Angel“   4:07
6. „Through Hell“   3:41
7. „I Will Stay“   4:07
8. „Without You“   3:16
9. „St. John“   3:58
10. „I Am Only One“   4:37
11. „Tear the World Down“   6:30
Бонус нумери

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Erlewine, Stephen Thomas. „Tear the World Down Review“. Allmusic. Посетено на May 11, 2010.
  2. Bentham, Jeremy (May 10, 2010). „We Are the Fallen Tear the World Down“. Sputnikmusic. Посетено на May 16, 2010.