Tear the World Down

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Tear the World Down“
Студиски албум од We Are the Fallen
Издаден 10 мај 2010 (2010-05-10)
Снимен октомври 2009 - декември 2009
Жанр Готски метал, алтернативен метал, симфониски рок
Траење 46:13
Издавачка куќа Universal Republic
Продуцент We Are the Fallen
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[1]
Entertainment Weekly B–
Rock Sound 8/10 ѕвездички
Sputnikmusic (2/5)[2]

Tear the World Down e името на првиот студиски албум на готик метал бендот We Are the Fallen. Издаден е во Обединетото Кралство на 10 мај 2010 година, а во САД на 11 мај 2010, а ги издала издавачката куќа Universal Republic. Албумот ги вклучува нивните два први синглови „Bury Me Alive“ и „Tear the World Down“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. Наслов Траење
1. Bury Me Alive“   4:46
2. „Burn“   3:43
3. „Paradigm“   3:55
4. „Don't Leave Me Behind“   3:33
5. „Sleep Well, My Angel“   4:07
6. „Through Hell“   3:41
7. „I Will Stay“   4:07
8. „Without You“   3:16
9. „St. John“   3:58
10. „I Am Only One“   4:37
11. „Tear the World Down“   6:30
Бонус нумери

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Erlewine, Stephen Thomas. „Tear the World Down Review“. Allmusic. http://www.allmusic.com/album/r1788378. посет. 11 мај 2010 г. 
  2. Bentham, Jeremy (10 мај 2010). „We Are the Fallen Tear the World Down“. Sputnikmusic. http://www.sputnikmusic.com/review/36737/We-Are-The-Fallen-Tear-The-World-Down. посет. 16 мај 2010 г.