We Are the Fallen

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
We Are the Fallen
We Are the Fallen изведуваат во Irving Plaza во Њујорк во 2010. Од лево кон десно: Џон Лекомп, Марти О'Бриен, Роки Греј, Карли Смитсон, и Бен Муди
Биографски податоци
ЖанровиГотик метал[1][2]
Период на активност2009 (2009)–сега
ИздавачиUniversal Republic
СоработнициEvanescence
Мреж. местоwww.WeAreTheFallen.com
Членови
Карли Смитсон
Бен Муди
Роки Греј
Џон Лекомп
Марти О'Бриен

We Are the Fallen е името на американската рок група која ја создале учесничката на American Idol, Карли Смитсон, Марти О'Бриен и поранешните членови на бендот Evanescence, Бен Муди, Џон Лекомп и Роки Греј. Името на бендот е алузија на албумот на Еvanescence од 2003 година Fallen, поради што овој бенд има добиено многу критики за нивната слична музика со музиката на Еvanescence. Во интервју за Los Angeles Times, Бен Муди рекол дека We Are the Fallen се разликува од Еvanescence по тоа што „сите членови се еднакви“ и поради тоа што во We Are the Fallen „има повеќе енергија отколку што Еvanescence може да замисли“. Тој исто така кажал дека „ние не можеме да глумиме дека сме тие што сме. Ако има некоја сличност меѓу нашата музика, тогаш тоа е така бидејќи жанрот е создаден од нас“.

Историја[уреди | уреди извор]

Формирање[уреди | уреди извор]

Формирањето на бендот We Are the Fallen започнало кога Муди разговарал со членовите на бендот Evanescence, Греј и Лекомп за тоа бендот да биде поинаков отколку што се планирало отпрвин.

Членови на бендот[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Година Детали за албумот Позиција
US US Digital US Rock US Alt. Rock US Hd. Rock
2010 Tear the World Down 33 17 12 7 6{

Синглови[уреди | уреди извор]

Year Title U.S. Alt. U.S. Main. Album
2010 "Bury Me Alive" 31 Tear the World Down
"Tear the World Down"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име fearnet.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име The Yorker.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]